Εργαστήριο πληροφορικής

Γενικές πληροφορίες για το εργαστήριο πληροφορικής μας

Η αίθουσα   πληροφορικής  του σχολείου μας  είναι  εξοπλισμένη  με 12 αρκετά  σύγχρονους υπολογιστές. Οι μαθητές  χρησιμοποιούν  την αίθουσα  αυτή  :

1. Στο  μάθημα του project  όταν  θέλουν  να  βρουν στο  διαδίκτυο    πληροφορίες που   τους είναι απαραίτητες.

2. Στο μάθημα της   πληροφορικής  για  πρακτική  τους εξάσκηση.

3. Στα μαθήματα  των Φυσικών Επιστημών  στην  περίπτωση  που  χρησιμοποιούν  φύλλα  εργασίας  για  εφαρμογές  που συνοδεύονται απο   προσομοιώσεις  (i.p  , modellus κ.α).

4. Στο μάθημα των Μαθηματικών   για  εφαρμογές  που  χρησιμοποιούν  ειδικά  προγράμματα   σε υπολογιστή. (Geogebra , κ.λ.π)

Το εργαστήριο πληροφορικής ανακαινίσθηκε πλήρως  κατά τα σχολικά έτη 2021-23  με αντικατάσταση  όλων των υπολογιστών αλλά και  του  εξοπλισμού των θρανίων – καθισμάτων , των κουρτινών και την τοποθέτηση διαδραστικού  πίνακα.

Δείτε παρακάτω σε φωτογραφίες το ανακαινισμένο εργαστήριο αλλά και το παλαιό.

Επιλέξτε  την πρώτη φωτογραφία   και θα δείτε όλες τις φωτογραφίες σε  photo gallery.