Το Γυμνάσιο Γαστούνης και η δεκαετία 1950-60 – Εκδήλωση

Την  Κυριακή  15 Φεβρουαρίου  πραγματοποιήθηκε στο Κουρβισιάνειο πολιτιστικό κέντρο της πόλης μας με μεγάλη επιτυχία εκδήλωση με θέμα ” Το γυμνάσιο Γαστούνης και η δεκαετία 1950-60″.

Η αίθουσα ήταν κατάμεστη από γονείς , μαθητές και πλήθος  κόσμου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Λυκείου μας έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους σε ένα νοσταλγικό ταξίδι-αφιέρωμα στη δεκαετία του ’50, με αναφορές στα κοινωνικοπολιτικά γεγονότα της εποχής και στο εξατάξιο Γυμνάσιο Γαστούνης.

Οι δύο ώρες του  προγράμματος κύλησαν ευχάριστα με εναλλαγές  μεταξύ  κειμένων και ποιημάτων  που διαβάστηκαν από τους μαθητές -τριες , τραγούδια που ερμήνευσε μαθήτρια , και χορευτικών με χορούς της εποχής εκείνης.  Ταυτόχρονα  προβλήθηκαν  εικόνες  που αφορούσαν τον κόσμο , την Ελλάδα και την Γαστούνη τη δεκαετία 1950-60 . Σημαντική ήταν συμμετοχή του Πολιτιστικού Συλλόγου Γαστούνης «Η Αρχαία Ήλις», που βοήθησε τους μαθητές – τριες στην εκμάθηση  των χορευτικών  προσφέροντας  επίσης αφιλοκερδώς τα  κοστούμια των χορευτών.

Για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης εργάστηκαν  οι παρακάτω:

Μαθητές – τριες

Στις αφηγήσεις: Γιώτα Μουραντίδη, Μαρίζα Μουραντίδη,Μαρίνα  Κουβελιώτη,  Νικόλας Μάντης, Μυρσίνη Κουλούρη, Δήμητρα  Αντωνιάδη, Κατερίνα Κατελούζου, Θάνος Λαμπρόπουλος και Ιωάννα Γιατρά.

Στις απαγγελίες: Κ. Ροδόπουλος, Σοφία Κακολύρη,  Ευαγγελία Βασιλοπούλου, Νικόλας Μάντης, Βασίλης Παπαγεωργίου

Στα τραγούδια: Χρύσα Σωτηροπούλου

Στους χορούς: Γιώτα Μουραντίδη, Μαρκέλλα Στεφανίδη,  Κωνσταντίνα  Χριστοφοράτου, Αντριάνα Χρέππα, Χριστίνα Σαμίου, Γεωργία Κουρτάκη, Παναγιώτης Μουραντίδης, Τριαντάφυλλος Σάμιος, Μάλλιαρης Κωνσταντίνος, Γεωργιόπουλος Χρήστος, Μαριστέλλα Καστρινού, Μαριέττα Πατσού

Εκπαιδευτικοί

Κείμενα -επιμέλεια: Φανός Θεόδωρος

Οργάνωση- συντονισμός: Διαμαντοπούλου Ελένη

Επεξεργασία- Προβολή φωτογραφικού υλικού: Περιβολάρης Ανδρέας

Διδασκαλία χορών: Λάττα Γεωργία – Μυλωνάς Παναγιώτης

Βιντεοσκόπηση: Διαμαντοπούλου Μαρία

Διαβάστε  επιλέγοντας   εδώ   τα κείμενα της εκδήλωσης.