Τράπεζα θεμάτων για μαθήματα Γενικής παιδείας της Β΄ Λυκείου

trapeza2

Στην  προσπάθεια μας να  βοηθήσουμε  τους μαθητές της Β΄ Λυκείου  στην  προετοιμασία τους  για τις τελικές εξετάσεις, θα  βρίσκουμε  στο άρθρο αυτό ιστοσελίδες συναδέλφων  ή σχολείων  που είναι χρήσιμες και  έχουν αρκετό υλικό .

Το υλικό αυτό αφορά τα θέματα της τράπεζας  που έχει ανακοινώσει το υπουργείο και θα συμπληρώνεται κάθε  φορά  που θα βρίσκουμε  ενδιαφέροντα  θέματα στο διαδίκτυο.

Οι μαθητές  μπορεί στους παρακάτω ιστοσελίδες να βρίσκουν  τα θέματα  των μαθημάτων ανά κεφάλαιο και σε μερικές περιπτώσεις με απαντήσεις ή με μορφή Quiz σε Hot potatoes .

Ιστοσελίδα  που αφορά το μάθημα της  Χημείας  Β΄Λυκείου  θα βρείτε  επιλέγοντας εδώ  ή  εδώ.

Ιστοσελίδα  που αφορά το μάθημα της Βιολογίας Β΄Λυκείου  θα βρείτε  επιλέγοντας εδώ.

Ιστοσελίδα  που αφορά το μάθημα  των  Θρησκευτικών Β΄Λυκείου  θα βρείτε  επιλέγοντας εδώ.

Δείτε  σε αρχεία  pdf ,  κατανεμημένα σε ενότητες, τα θέματα του μαθήματος  Πολιτικής Παιδείας Β΄ Λυκείου  επιλέγοντας εδώ.

Δείτε  σε αρχεία  pdf ,  κατανεμημένα σε ενότητες ,τα θέματα του μαθήματος  Βασικές Αρχές Κοινωνικών Επιστημών   Β΄ Λυκείου  επιλέγοντας εδώ.

Δείτε  σε αρχεία  pdf ,  κατανεμημένα σε ενότητες ,τα θέματα του μαθήματος  της  Άλγεβρας , της Γεωμετρίας , της Νεοελληνικής Γλώσσας, του Σοφοκλέους Αντιγόνης ,  Β΄ Λυκείου  επιλέγοντας  εδώ.