Τι έγινε το Μάη;

Η συλλογή των πληροφοριών έγινε από τους μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας:

Ανέστη Γιαρικάνη, Καρούνια Δημήτρη, Καστρινού Κυριακή, Κατσίρη Κωνσταντίνο, Κλάδη Πηγή, Κουκουζέλη Χαρά, Κουκουζέλη Αλέξανδρο, Λουκουμάκια Μαρία, Μάλλιαρη Κωνσταντίνο, Μονόλιθο Παναγιώτη, Μουραντίδη Νικόλαο, Μυλωνά Θεοδώρα, Παναγόπουλο Διονύσιο, Σάμιο Τριαντάφυλλο, Χριστοφοράτου Κωνσταντίνα.

Η παρουσίαση της ερευνητικής εργασίας πλαισιώθηκε με το τραγούδι Which side are you on?, με αποσπάσματα από το έργο Επιτάφιος του Γιάννη Ρίτσου σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη και με βίντεο που δημιούργησε ο μαθητής Κατσίρης Κωνσταντίνος. Επίσης με φωτογραφικό υλικό που συγκεντρώθηκε από τους Κατσίρη Κωνσταντίνο, Καστρινού Κυριακή, Κουκουζέλη Χαρά, Λουκουμάκια Μαρία και Χριστοφοράτου Κωνσταντίνα.

Τα συνθήματα του Γαλλικού Μάη είναι επιλογή της Χριστοφοράτου Κωνσταντίνας. Το οπτικοακουστικό υλικό που παρακολούθησαν οι μαθητές κατά τη διάρκεια της έρευνας είναι επιλογή του Καρούνια Δημήτρη.

Δείτε  ΕΔΩ  την εργασία που παραδόθηκε από τους μαθητές της ομάδας.