Πρόγραμμα Αγωγής υγείας Σχολ. Έτους 2008-09 – “Επιλέγω…να ζώ”

‘’Επιλέγω …να ζω’’

Εκπαιδευτικός: Περιβολάρη Χρυσάνθη

Γενικό Λύκειο Γαστούνης 2008-09

Σκοπός-Στόχοι του προγράμματος
1.Μελέτη των διατροφικών διαταραχών στην εφηβική ηλικία(παράγοντες δημιουργίας, συνέπειες, πρόληψη και αντιμετώπιση).
2.Εξέτασαν και μελέτησαν τις διατροφικές συνήθειες των συνομηλίκων τους και τις δικές τους, με βάση το σύγχρονο τρόπο ζωής και συγκρίνοντας με τη Μεσογειακή διατροφή.
3.Χρησιμοποίησαν τα ταλέντα και τις δεξιότητές τους.
4.Συνεργάστηκαν με γνώμονα την ομάδα και τον κοινό σκοπό.
5.Εξερεύνησαν, διατύπωσαν ερωτήματα, μελέτησαν και συγκέντρωσαν στοιχεία και πληροφορίες, καταλήγοντας σε χρήσιμα συμπεράσματα για την αλληλεξάρτηση της διατροφής με την ποιότητα ζωής.
6.Αντιλήφθηκαν ότι η σωστή διατροφή αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο για τη σωματική και ψυχοπνευματική τους υγεία και ευεξία.
Δραστηριότητες
1.Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 3 ομάδες με σκοπό τον καθορισμό των στόχων και την καταγραφή των δράσεων.
2.Η μια ομάδα επισκέφθηκε τον παθολόγο της πόλης μας για να συλλέξει πληροφορίες για τη σωματική ανάπτυξη και αύξηση στην εφηβεία, καθώς και τη σημασία της σωστής διατροφής στην ηλικία αυτή.
3. Η άλλη ομάδα επισκέφθηκε τον καρδιολόγο της πόλης μας για να συλλέξει πληροφορίες για τις διατροφικές διαταραχές στην εφηβεία και τη θεραπευτική αντιμετώπιση.
4.Η τρίτη ομάδα μελέτησε το βιβλίο «Η φιλοσοφία στην κουζίνα» της Francesca Rigotti.
5.Συγκέντρωσαν πληροφορίες από εφημερίδες για τη Μεσογειακή Διατροφή και την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια.
6.Διαμόρφωσαν ερωτηματολόγια στους μαθητές της τάξης τους και επεξεργάστηκαν τα αποτελέσματα με γραφικές απεικονίσεις και εξήγαγαν συμπεράσματα.
7. Μοίρασαν δίπτυχο φυλλάδιο σε όλους τους μαθητές του Λυκείου.
8.Πρότειναν μια ιδέα αφίσας, που την σχεδίασε η μαθήτρια της Γ’ Λυκείου Κουνανή Φωτεινή.

Μαθητές που συμμετείχαν:

9.Χαραλάμπους Μαρία
10.Χριστοφοράτου Γεωργία
11. Χρόνη Θεοδώρα
Μπορείτε να δείτε την εργασία που παραδόθηκε στο τέλος του προγράμματος επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο.

‘’Επιλέγω …να ζω’’

ή δείτε την εδώ :