Αρχική

Το Λύκειο  Γαστούνης  ως  εκπαιδευτικό ίδρυμα  έχει 123  χρόνια λειτουργίας.Το διασωζόμενο αρχείο του σχολείου καθώς και το μητρώο των μαθητών χρονολογείται απο το 1889.  Μαθητές στο Γυμνάσιο Γαστούνης έρχονταν από του Μάχου, το Παλαιοχώρι,τον Καβάσιλα, το Καρδιακαύτι,τον Κόροιβο , την Αγία Μαύρα , το Ρουπάκι , το Αυγείο, τα Σαβάλια, το Βαρθολομιό, το Τραγανό, την Ανδραβίδα, τα Λεχαινά, την Αμαλιάδα ακόμη κι από τον Πύργο.Πριν την κατοχή το Γυμνάσιο Γαστούνης στεγαζόταν στο κτίριο Μούγιου και στο κτίριο Μπεβερίνου και στη διάρκεια της κατοχής στο σπίτι του Σπύρου Γιαννακόπουλου στο Σταθμό. Μετά το  Γυμνάσιο στεγάστηκε στο κτίριο του 1ου Δημοτικού Σχολείου από το 1950 περίπου, έως το έτος 1957-58, οπότε μεταφέρθηκε στο κτίριο Ηλία Μπεβερίνου . Κατόπιν συστεγάζεται  μέχρι το 1984  με το Γυμνάσιο Γαστούνης στον χώρο  που  βρίσκεται κοντά στο εκκλησάκι της Παναγίτσας.Απο το 1984  στεγάζεται σε καινούργιο  κτίριο που βρίσκεται στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο με το Γυμνάσιο  ,και σε αυτό συνεχίζεται  αδιάλλειπτα η λειτουργία του μέχρι σήμερα. Το διδακτικό προσωπικό αποτελείται από 18 περίπου εκπαιδευτικούς. Διαθέτει Βιβλιοθήκη , εργαστήριο πληροφορικής  , εργαστήριο φυσικών επιστημών  ,αίθουσα  πολλαπλών χρήσεων  και γυμναστήριο.

Δείτε παρακάτω  ένα Βίντεο για το σχολείο μαs

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας  επιλέγοντας εδώ.

To Λύκειο Γαστούνης στην ημερίδα EUROSCOLA 2019

Το Λύκειο Γαστούνης στην ημερίδα EUROSCOLA στο Στρασβούργο.    Σε ημερίδα που διοργανώθηκε στο Στρασβούργο της Γαλλίας από 17-20 Ιανουαρίου 2019 συμμετείχε και το Γενικό Λύκειο Γαστούνης  με τον  μαθητή Χαρίδημο Βερμέ. Δείτε  παλαιότερο  άρθρο με την διάκριση και την επιλογή των παραπάνω μαθητών.   Μερικές αναμνηστικές φωτογραφίες με τα μέλη της αποστολής.