«Ο τόπος μας είναι κλειστός, όλο βουνά που έχουν σκεπή το χαμηλό ουρανό μέρα και νύχτα. Δεν έχουμε ποτάμια, δεν έχουμε πηγάδια, δεν έχουμε πηγές. Μονάχα λίγες στέρνες, άδειες κι αυτές. Που ηχούν και που τις προσκυνούμε. Ήχος στεκάμενος, κούφιος, ίδιος με τη μοναξιά μας, ίδιος με την αγάπη μας, ίδιος με τα σώματά μας.»
Γ.Σεφέρης

Ο τόπος μας είναι και οι άνθρωποί του .Υπάρχουν όμως και κάποιοι άνθρωποι που είναι απτοί, αναγνωρίσιμοι, θνητοί, τους φέγγει όμως κάποιο φως που τους κάνει αθάνατους.
Έτσι λοιπόν οι μαθητές του Α2 του Λυκείου Ελεούσας, με την καθοδήγηση της κας Τσακίρη, φιλολόγου του σχολείου, θελήσαμε να αναδείξουμε τους ανθρώπους αυτούς , τους λογοτέχνες τους καταγόμενους από το Δήμο Ζίτσας, και το έργο τους που σημάδεψαν και σημαδεύουν την κουλτούρα αυτού του τόπου.
Η καταγραφή μας δεν ήταν πάντα πλήρης και λεπτομερής ούτε θεωρούμε ότι ο κατάλογος των λογοτεχνών κλείνει μ’ εκείνους που συμπεριλάβαμε σ’ αυτή την εργασία μας. Στόχος μας είναι η δημιουργία ενός αρχείου λογοτεχνών που θα συμπληρώνεται διαρκώς με ό,τι καινούριο υπάρξει στη λογοτεχνική παραγωγή του τόπου μας.

Η παρούσα εργασία θα βρίσκεται μόνιμα αναρτημένη στη σελίδα του blog “αφιερώματα”

Αναγνώστου Γιάννης, Διχούνι

Γκουρογιάννης Βασίλειος, Γρανίτσα

Δρόσου - Μάλλιου Αθηνά, Ζίτσα

Ζαφείρης Πέτρος, Νεοχώρι

Ζιτσαία Χρυσάνθη, Ζίτσα

Θεμελής Σπύρος, Λίθινο

Κακαϊδής Νίκος, Δεσποτικό

Στέφανος Κωλέττας, Κάτω Λαψίστα
Λάμπρος Μάλαμας, Γραμμένο
Μήτσης Δημήτρης, Κάτω Ζάλογγο
Μπέτης Στέφανος, Γραμμένο

Μπουρατζή Άννα, Βασιλόπουλο

Νικολαΐδης Κώστας, Βουνοπλαγιά

Ντούλιας Κώστας, Γραμμένο

Παπαγγέλης Αναστάσιος, Κούρεντα

Τάσσης Περικλής, Ροδοτόπι

Χρηστοβασίλης Χρήστος, Σουλόπουλο
Οι Λογοτέχνες που συμπεριλάβαμε στην εργασία μας είναι αυτοί που μπορέσαμε, ρωτώντας και ερευνώντας, να επιβεβαιώσουμε την καταγωγή τους απο το Δήμο Ζίτσας.Έτσι δεν θεωρούμε ότι είναι μια πλήρης παρουσίαση των λογοτεχνών μας, αλλά η βάση που θα συμπληρώνεται με κάθε νέα παρουσία λογοτεχνικής παραγωγής.

Πατώντας πάνω στην

φωτογραφία κάθε

λογοτέχνη ανοίγει

μια σελίδα με τη