Διδακτική επίσκεψη στο Εθνικό Ίδρυμα Κωφών

Οκτ 20242

Την Τετάρτη 2 Οκτωβρίου 2024 μαθητές και μαθήτριες της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Εθνικό Ίδρυμα Κωφών προκειμένου να συμμετέχουν σε ομιλία και συζήτηση σε θέματα που αφορούν στον επαγγελματικό προσανατολισμό και στη σύνταξη βιογραφικού σημειώματος, γνωρίζοντας με τον τρόπο αυτό τα είδη των βιογραφικών σημειωμάτων και τον τρόπο σύνταξής τους ανάλογα με τη θέση εργασίας που επιθυμούν να απευθυνθούν.

Και επίσημα… Καλή σχολική χρονιά!!!

Σεπ 202430

2 1 2

Σεπ 202427

Α 1

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου παραβρέθηκαν στις σχολικές εγκαταστάσεις του ΕΕΕΕΚ και του ΕΝΕΕΓΥΛ Αγίου Δημητρίου για να γιορτάσουμε όλοι μαζί την 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθληιισμού…μία ξεχωριστή μέρα με πολύτιμα μηνύματα γύρω από το αθλητισμό και το ομαδικό πνεύμα, τη σκληρή δουλειά, την αφοσίωση και τη συνεργασία που απαιτούν τα ομαδικά αθλήματα, και πάνω από όλα τα οφέλη της φυσικής δραστηριότητας και της σωματικής άσκησης στη σωματική και ψυχική υγεία όλων των παιδιών!

1 1

Πέρα από τα αθλητικά δρώμενα όπως αγώνες ποδοσφαίρου σε γήπεδο 5×5 με μεικτές ομάδες και αγώνες μπάσκετ, πραγματοποιήθηκαν και άλλες δημιουργικές δράσεις στο πλαίσιο συνεργασίας και συμπερίληψης, όπως πηλοπλαστική, μαγειρική και υδραυλικές κατασκευές.

Επισκεφτήκαμε το Εργαστήρι Κεραμικής και την καθοδήγηση αγαπημένων γνώριμων από τα παλιά κωφών εκπαιδευτικών, κατασκευάσαμε από πηλό διάφορες φιγούρες. Πως να ξεχάσουμε το εργαστήρι Μαγειρικής που μας γλύκανε με τα υπέροχα κεράσματά του! Παρασκευάσαμε όλοι/ες μαζί με λίγη ζάχαρη, μπισκότα, βούτυρο, κακάο και μπόλικη αγάπη το τελειότερο γλυκό… λαχταριστά τρουφάκια! Για το τέλος αφήσαμε το Εργαστήρι Υδραυλικής όπου με την καθοδήγηση από Τεχνολόγους-Μηχανικούς οι μαθητές/τριες έφτιαξαν τις δικές τους υδραυλικές κατασκευές από χαλκοσωλήνες, βίδες και παξιμάδια.

5 1 4 1 3 1 2 1

Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή του ΕΕΕΕΚ Αγίου Δημητρίου κ. Ριμπάπη Σωτήρη και όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς που μας υποδέχτηκαν εγκάρδια και μας ξενάγησαν στις αθλητικές τους εγκαταστάσεις και στα πανέμορφα δημιουργικά τους εργαστήρια…. Καλή αντάμωση!!!

από κάτω από: Αθλητικές, Γενικά, Δράσεις, Κοινωνικές, Πολιτιστικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εορτασμός 11ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2024

DEAFestival 2024 – Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου στο Σύνταγμα

Σεπ 202421

Η φετινή χρονιά ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

Καταγραφή

Παλιοί φίλοι και μαθητές, πολλές δράσεις και μια συναυλία του Μιχάλη Χατζηγιάννη γεμάτη ΝΟΗΜΑ!!!

1 2 ARXIKH

Αφιερωμένο!!!

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Γενικά, Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο DEAFestival 2024 – Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου στο Σύνταγμα

Καλή σχολική χρονιά 2024 – 2025

Σεπ 20242

ΑΡΧΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή σχολική χρονιά 2024 – 2025

Ημέρα θερινής υπηρεσίας του σχολείου μας

Ιούλ 20241

Η σχολική μας μονάδα για την περίοδο Ιουλίου – Αυγούστου 2024 (θερινές διακοπές) θα είναι ανοιχτή κάθε ΤΡΙΤΗ

μη διστάσετε να μας επισκεφτείτε για ό,τι χρειαστείτε!

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημέρα θερινής υπηρεσίας του σχολείου μας

Καλό καλοκαίρι σε όλους και όλες!!!!

Ιούν 202428

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό καλοκαίρι σε όλους και όλες!!!!

Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2023-2024

Ιούν 202418

Την Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 γιορτάσαμε με μεγάλη χαρά και συγκίνηση όλοι μαζί τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2023-2024. Η μέρα έκρυβε πολλές εκπλήξεις με πολύ ιδιαίτερη την αφιλοκερδή και γεμάτη διάθεση παρουσία του “θαυματουργού” μάγου Torini  ο οποίος με βοηθούς μαθητές και μαθήτριές μας κατάφερε να μας ενθουσιάσει με τα ταχυδακτυλουργικά του κόλπα! Αποχαιρετήσαμε τους απόφοιτους πια μαθητές μας Ανδρομάχη, Αθηνά, Άννα, Μαριγκλέν και Σταυρούλα και ευχηθήκαμε καλή ξεκούραση στην αγαπημένη μας Νανά της οποίας η παρουσία ως μάχιμη εκπαιδευτικός σίγουρα θα μας λείψει τα επόμενα χρόνια! Ακολούθησαν κεράσματα και το πάρτυ ξεκίνησε!!!

collage1 collage2 collage3 collage4

Ευχαριστούμε όλους/ες όσοι/ες μας τίμησαν με την παρουσία τους και δίνουμε ραντεβού τον επόμενο Σεπτέμβρη!

από κάτω από: Γενικά, Εκδηλώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2023-2024

Συνάντηση γονέων

Μάι 202425

Το Σάββατο 25 Μαΐου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας συνάντηση γονέων για την ενημέρωση τους σε θέματα κοινωνικοποίησης και επιλογών δραστηριοτήτων για κωφούς/ες και βαρήκοους/ες μαθητές/τριες. Προσκεκλημένοι από την Ανεξάρτητη Νεολαία Κωφών μας μίλησαν για το έργο τους και την νεοσυσταθείσα ομάδα τους, που συμπεριλαμβάνει όλους και τους προσκαλεί σε δραστηριότητες που ενισχύουν την ομαδικότητα και την συνοχή της κοινότητας Κωφών.

εικόνα Viber 2024 05 28 12 27 22 468

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνάντηση γονέων

Συνάντηση Γ’ Λυκείου σχολικού έτους 2023-2024

Μάι 202418

Το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του σχολείου μας, κλείνοντας την φετινή σχολική χρονιά, συζήτησε με τους/τις μαθητές/τριες της   Γ´ Λυκείου για τις προοπτικές που ανοίγονται, θέλοντας να ενισχύσει την ακαδημαϊκή τους πρόοδο. Στη συνάντηση παρευρέθηκε  η Ειρήνη Κατσιούλα, παιδαγωγός, απόφοιτος του σχολείου μας, η οποία ενημέρωσε όλα τα παιδιά για την εμπειρία της στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ενισχύοντας την προσπάθεια τους για το νέο τους ξεκίνημα μετά το Λύκειο.

Τους ευχόμαστε όλοι/ες Καλή Σταδιοδρομία !

εικόνα Viber 2024 05 16 13 19 09 959 εικόνα Viber 2024 05 16 13 19 10 225

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνάντηση Γ’ Λυκείου σχολικού έτους 2023-2024
« Παλιότερα άρθρα
Οκτώβριος 2024