Φεβρουάριος 2018

ΑΝΑΘΕΣΗ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΡΑΞΗΣ 9ης
Σήμερα στο Λυγουριό και στο γραφείο του Διευθυντή του ΓΕΛ Ασκληπιείου, ημερα Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 12:30, συνήλθε σε έκτατη συνεδρίαση η επιτροπή αξιολόγησης έπειτα από πρόσκληση του Διευθυντή του σχολείου για την πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή- μετακίνηση της Γ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη από Δευτέρα 26-2-2018 ως Παρασκευή 2-3-2018.
Στη συνεδρίαση ήταν παρόντα τα μέλη της επιτροπής με δικαίωμα μιας ψήφου. Μετά τη διαπίστωση της απαρτίας, η επιτροπή αφού έλαβε υπόψη α) την με αρ. πρωτ. 33120/ΓΔ4/6-3-2017 Υπουργική Απόφαση με θέμα «εκδρομές – εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και μαθητριών Δημοσίων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας», αρ.13 β) την με αρ. πρωτ. 25/26-1-2018 πρόσκληση ενδιαφέροντος , γ) Την πράξη 8η /14-2-2018 πρόσκληση ενδιαφέροντος δ) την πρόταση του Διευθυντή του σχολείου , όπου μετά από έρευνα διαπίστωσε ότι υπάρχει φόβος ακύρωσης της εκδρομής με συνέπεια την μη εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Αφού δεν υπάρχουν τα απαραίτητα χρονικά περιθώρια , υπάρχει κίνδυνος να μην μπορούν να γίνουν κρατήσεις δωματίων σε ξενοδοχεία σύμφωνα με τους όρους της πρόσκλησης ενδιαφέροντος. Δυσκολεύει η εύρεση κατάλληλου τουριστικού λεωφορείου 68 και πλέον θέσεων. Στην πολύχρονη και κοπιαστική αυτή διαδικασία έχει χαθεί η εμπιστοσύνη των γραφείων τουρισμού που αρχικά είχαν επιλεγεί, τα οποία προδήλως προσέφερα κατώτερης ποιότητας υπηρεσιών, όπου με τρόπους και ενέργειες απαράδεκτες προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν και με πρακτικές εκφοβισμού να αναλάβουν την εκδρομή, ε) Το άρθρο 15 παρ. 11 της Υ.Α 3312/ΓΔ4/6-3-17 που λέγει : «οι χώροι που επιλέγονται για την διαμονή, εστίαση και ψυχαγωγία των μαθητών-τριών πρέπει να διαθέτουν νόμιμη άδεια λειτουργίας και να πληρούν τους όρους ασφάλειας και υγιεινής» στ) Την πράξη 6η /5-2-18 της επιτροπής όπου το γραφείο τουρισμού « IQ HOLIDAYS» είχε πλήρη όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και ήταν δεύτερο στην αξιολόγηση. Το ανωτέρω γραφείο δια του εκπροσώπου του ενημέρωσε την επιτροπή ότι η προσφορά που είχε δώσει ισχύει κανονικά και ήδη υπήρχαν στο σχολείο όλα τα έγγραφα. Η δε οικονομική προσφορά ήταν ως εξής: Διαμονή στο ξενοδοχείο «HOLIDAYS ΙΝ» πέντε αστέρων , με κόστος ανά μαθητή 190,62 ευρώ και με συνολικό κόστος 12.200 ευρώ. Η επιτροπή εκτίμησε όλα τα ανωτέρω, την επιθυμία των γονιών αλλά και των μαθητών της Τρίτης τάξης, ομόφωνα:
Αποφασίζει
Να αναθέσει την μετακίνηση- εκδρομή των μαθητών της Γ Λυκείου μας στην Θεσσαλονίκη, από Δευτέρα 26-2-2018 ως Παρασκευή 2-3-2018, στο γραφείο τουρισμού «IQ HOLIDAYS» που πληρούσε όλους τους όρους της αρ.25-26-1-2018 πρόσκλησης ενδιαφέροντος με διαμονή στο ξενοδοχείο «HOLIDAYS ΙΝ» πέντε αστέρων , με κόστος ανά μαθητή 190,62 ευρώ και με συνολικό κόστος 12.200 ευρώ με ΦΠΑ. Να συντάξει άμεσα λόγω περιορισμένου χρόνου σύμβαση έργου (ιδιωτικό συμφωνητικό) σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και τους όρους της πρόσκλησης ενδιαφέροντος, που θα υπογραφεί από τους συμβαλλόμενους (εκπρόσωπος του γραφείου, εκπρόσωπος του συλλόγου γονέων και ο διευθυντής του σχολείου).Αυτό σε τρία αντίγραφα να θεωρηθεί από την αρμόδια ΔΥΟ με ευθύνη του τουριστικού γραφείου, εφόσον οι γονείς των μαθητών-τριών συγκεντρώσουν το συνολικό κόστος της εκδρομής. Ο τρόπος πληρωμής θα είναι ο εξής:
α) Την Τρίτη 20-2-18 μετά την υπογραφή και θεώρηση του συμφωνητικού να δοθεί το ποσό των 3660 ευρώ που αντιστοιχεί στο 30% του συνολικού ποσού με ΦΠΑ, β) Τη Δευτέρα 26-2-18 μετά την αναχώρηση να δοθεί το ποσό των 3660 ευρώ που αντιστοιχεί στο 30% του συνολικού ποσού με ΦΠΑ, γ) Την Τετάρτη 28-2-18 το ποσό των 3050 ευρώ που αντιστοιχεί στο 25% του συνολικού ποσού με ΦΠΑ, δ) Το ποσό 1830 ευρώ που αντιστοιχεί στο 15% του συνολικού ποσού με ΦΠΑ, θα παρακρατηθεί σύμφωνα με την πρόσκληση ενδιαφέροντος ως ποσό εγγύησης καλής εκτέλεσης της συμφωνίας και θα αποδοθεί σε τρεις εργάσιμες μέρες μετά το πέρας της εκδρομής εφόσον αποδεδειγμένα (έκθεση αρχηγού και συνοδών) έχουν εκτελεστεί οι απαράβατοι όροι της πρόσκλησης ενδιαφέροντος.
Για τον λόγο αυτό συντάχθηκε η πράξη αυτή και υπογράφεται.

Ο Διευθυντής Τα μέλη
Μιχαήλ Γιαννούλης Τ.Υ.