ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Νοέ 201423

Τη Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών δραστηριοτήτων  του σχολείου μας εκδήλωση για την επέτειο των 41 χρόνων από τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.

Οι μαθητές της Α’ τάξης οι οποίοι ανέλαβαν τη διοργάνωση και υλοποίηση της εκδήλωσης, με την επίβλεψη των καθηγητριών τους κ. Γιανναδάκη και κ. Ταμιωλάκη, παρουσίασαν τα γεγονότα μέσα από ποιήματα, μια ηλεκτρονική παρουσίαση καθώς και ένα βίντεο όπου έδιναν τη δική τους ερμηνεία στον όρο «βία».

Τέλος, η χορωδία που συντόνισε η κ. Γιανναδάκη έντυσε μουσικά την εκδήλωση με μια σειρά επετειακών τραγουδιών.20141117_102413 20141117_102625

1. 21/05/1932: Παραιτείται η κυβέρνηση του Ελευθέριου Βενιζέλου.
    Πολιτικοί σχολιαστές κρίνουν το γεγονός ως φυσικό επακόλουθο της οικονομικής κρίσης που μαστίζει τη χώρα, αλλά και διαφόρων άτυχων περιστατικών, που δεν ήταν πάντα σε θέση να ελέγχει ο πρωθυπουργός.

...