Καλωσήρθατε στο ιστολόγιο του Γενικού Λυκείου Απερίου Καρπάθου (blogs.sch.gr/lykaperi). Πρόκειται για έναν ιστοχώρο ενημέρωσης για διάφορα θέματα της σχολικής κοινότητας που φιλοξενεί σημαντικές ανακοινώσεις, εκπαιδευτικό υλικό, ερευνητικές και δημιουργικές εργασίες και σχετικό υλικό από τα εκπαιδευτικά προγράμματα  και τις δράσεις που έλαβαν χώρα.

Σας ευχόμαστε καλή πλοήγηση…

Ενημερώνουμε όλους τους ενδιαφερομένους ότι το Γενικό Λύκειο Απερίου Καρπάθου διαθέτει νέα ιστοσελίδα, η οποία είναι: https://www.lykeioaperiou.gr/

Η ενημέρωση πλέον θα γίνεται από τον καινούργιο ιστότοπο του σχολείου. Η παρούσα σελίδα θα παραμείνει ανενεργή.

Η διαδικασία εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση των υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, χωρίς εξετάσεις, γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 35 του Ν.3794/2009 (ΦΕΚ 156 Α ́), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 24 του άρθρου 39 του Ν.4186/2013 (ΦΕΚ 193 Α ́), την παρ. 2 του άρθρου έκτου του Ν.4218/2013 (ΦΕΚ 268 Α ́), με το άρθρο 7 του Ν.4283/2014 (ΦΕΚ 189 Α’), καθώς και με το άρθρο 13 του Ν. 4452/2017 (ΦΕΚ 17 Α’) και το άρθρ. 108 του Ν.4547/2018 (ΦΕΚ 102 Α’).

Περισσότερες πληροφορίες: 9ΒΕΓ46ΜΤΛΗ-ΣΔΦ

Ανακοινώνεται το πρόγραμμα ενδοσχολικών εξετάσεων Μαΐου – Ιουνίου 2023

Πρόγραμμα εξετάσεων 2023

Παρακαλούμε πολύ συμπληρώστε το παρακάτω ερωτηματολόγιο και βοηθήστε τους μαθητές μας στην έρευνα που διεξάγουν.

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑΛ.) για το σχολικό έτος 2023-24 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Για περισσότερες πληροφορίες: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

Φόρμα υπεύθυνης δήλωσης: 20230426 ΥΔ_e-εγγραφές_Α , 20230426 ΥΔ_e-εγγραφές_Β

Για την ηλεκτρονική έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης ακολουθείστε τον σύνδεσμο: https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/ekdose-upeuthunes-deloses

Οι μαθητές του Β1 πραγματοποιούν μια έρευνα σχετικά με τον ρατσισμό. Παρακαλούμε να συμμετέχετε στην διαδικασία, για να μπορέσουμε να συνάγουμε τα αποτελέσματα και να τα συζητήσουμε εξάγοντας τα συμπεράσματά μας. Ευχαριστούμε.

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2023-24

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΕΝ 2023_ΑΔΑ Ψ2ΠΖ4653ΠΩ-Φ3Σ

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2023-24

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων διά της Γενικής Γραμματείας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Διά Βίου Μάθησης & Νεολαίας καλεί νέους/ες ηλικίας 14 έως 20 ετών να συμμετάσχουν στον Εθνικό Διαγωνισμό Νέων Επιστημόνων 2023, προκειμένου να συγκροτηθεί η Εθνική Αποστολή που θα συμμετάσχει στον «34ο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό για Νέους Επιστήμονες», ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στις Βρυξέλλες του Βελγίου, από 12 έως 17 Σεπτεμβρίου 2023.

Για περισσότερες πληροφορίες: ATT00272

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις Σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους, τις προκαταρκτικές εξετάσεις και εν γένει για όλες τις διαδικασίες που αφορούν την ανωτέρω προκήρυξη. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης.
Η ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος θα γίνεται από την Δευτέρα 13-03-2023 έως και την Δευτέρα 20-03-2023. Μετά την ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, η υποβολή όλων των δικαιολογητικών, υποχρεωτικών (της παρ. 2 του ΚΕΦ.Γ΄ της προκήρυξης) και ειδικών κατηγοριών (της παρ. 3 & 4 του ΚΕΦ.Γ΄ της προκήρυξης), διεκπεραιώνεται ηλεκτρονικά, με σάρωση αποκλειστικά σε μορφή PDF και αποστολή τους στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου dikaiol@psnet.gr από Τρίτη 14/03/2023 έως και Τρίτη 21/03/2023.

Για περισσότερες πληροφορίες:

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ 2023_ΑΔΑ Ψ08Γ46ΝΠΙΘ-ΑΨΩ

Ενημέρωση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστι

Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για τις Στρατιωτικές Σχολές ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.

Για περισσότερες πληροφορίες:

Παλιότερα Άρθρα »