Απρ 06

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ-Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ έτους 2020, για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Για πληροφορίες παρακαλούμε ακολουθήστε το σύνδεσμο: https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/geniko-lykeio-m/gel-aitisi-panel/44473-27-3-2020-ypovoli-dikaiologitikon-gia-proforiki-i-grapti-eksetasi-ypopsifion-me-anapiria-kai-eidikes-ekpaideftikes-anagkes-i-eidikes-mathisiakes-dyskolies-stis-panelladikes-eksetaseis-gel-2020

Για οποιαδήποτε απορία παρακαλούμε επικοινωνήστε τηλεφωνικά με το σχολείο.

Απρ 06

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2020- ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ- ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Υποβολή Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2020.
Όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2020 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.
Προθεσμία υποβολής: Δευτέρα 30 Μαρτίου – Πέμπτη 9 Απριλίου 2020.
Αρχικά ο υποψήφιος θα βρει στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/to-thema-exetaseis το υπόδειγμα της Αίτησης-Δήλωσης και τις σχετικές εγκύκλιους που περιγράφουν πλήρως τη διαδικασία και τα αναλυτικά δικαιολογητικά για κάθε κατηγορία υποψηφίου (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, μαθητής ή απόφοιτος), το κατεβάζει και το αποθηκεύει στον υπολογιστή του. Στη συνέχεια το συμπληρώνει (μόνο τα γκρι στοιχεία) και το αποστέλλει συμπληρωμένο ηλεκτρονικά (με email) στο Λύκειο που φοιτά, αν πρόκειται για μαθητή. Αν πρόκειται για απόφοιτο, τότε η Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) αποστέλλεται στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Λύκειο. Σε όποιο Λύκειο αποσταλεί και καταχωριστεί η Α-Δ του αποφοίτου, σε αυτό το Λύκειο ή στο αντίστοιχο εξεταστικό κέντρο θα εξεταστεί ο απόφοιτος. Για οποιαδήποτε απορία παρακαλούμε επικοινωνήστε τηλεφωνικά με το σχολείο.

Μαρ 11

project_B_lyk_B_tetr_B_omada_2013_2014

Ιούν 02

Εργασίες μαθητών Α’ Λυκείου στο μάθημα Ερευνητική Εργασία Β’ τετραμήνου 2013-14

Η εργασία των μαθητών της Α’ Λυκείου στο μάθημα Ερευνητική Εργασία στο Β’ τετράμηνο 2013-14 είχε θέμα:

Φυσικές Καταστροφές

Τα υποθέματα στα οποία δούλεψαν οι μαθητές είναι:

α) Φυσικές καταστροφές: Πυρκαγιές, κατολισθήσεις, ηφαίστεια

(Μαθητές: Χρήστος Γιαννακλής, Χαράλαμπος Μαγκλάρας, Αθανάσιος Πανόπουλος, Μάριος Σαμπανάι, Βλάχος Ιωάννης)

β) Δημιουργία ιστοτόπου όπου αναρτήθηκε φωτογραφικό υλικό με τα αντίστοιχα σχόλια από τους σεισμούς στα Ιόνια Νησιά το 1953. ( http://ionia1953.blogspot.gr/ )

(Μαθητές: Δουκλιά Ειρήνη, Παπαγεωργόπουλος Αργύρης, Κριμπένη Ευγενία, Πανουτσοπούλου Ευγενία)

γ) Επισήμανση επικινδυνοτήτων στα σχολικά κτίρια του Γυμνασίου και Λυκείου Κλειτορίας, καταγραφή τους και εξαγωγή στατιστικών στοιχειών και συμπερασμάτων

(Μαθητές: Γιαννακλή Αγγελική, Καραχάλιος Αθανάσιος, Κουφού Αντιόπη, Μαρώσης Περικλής, Ντόλκας Ασημάκης)

HFAISTEIA – PYRKAGIES – KATOLISTHISEIS HFAISTEIA – PYRKAGIES – KATOLISTHISEIS EPISIMANSH EPIKINDINOTHTON KLEITORIA

Συννημένα υπάρχουν οι εργασίες τους

Μαΐ 12

Συμμετοχή του Λυκείου Κλειτορίας στην Ευρωπαϊκή Νύχτα Μουσείων 2014

Το Λύκειο Κλειτορίας συμμετείχε με επιτυχία στις Παρουσιάσεις Πολιτιστικών Δικτύων Β/θμιας Εκπαίδευσης που έλαβε μέρος στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών την Κυριακή 11 Μαΐου 2014.

Παρουσιάστηκε η δουλεία τους που πραγματοποιήθηκε το τρέχον σχολικό έτος (2013-14), και έλαβε χώρα στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος ‘Λέσχη Φωτογραφίας’.

Οι μαθητές συνδέθηκαν μέσω βιντεοκλήσης (skype) από το σχολείο τους, και παρουσίασαν την δουλειά τους στο κοινό (Φωτογραφία : Θεωρία και πράξη).
Στο τέλος απέσπασαν θετικότατα σχόλια από τους παρευρισκόμενους και αναμνηστικά διπλώματα.

Η εργασία υπάρχει εδώ

Η Φωτογραφική ομάδα Λυκείου Κλειτορίας