Μια ξεχωριστή συναυλία στη μνήμη του Γιώργου

906_n1

Μια ξεχωριστή συναυλία απολαύσαμε την Πέμπτη 15/10/2015 το απόγευμα στην Κάτω Αχαγιά στο προαύλιο του Γενικού Λυκείου. Η συναυλία έγινε στη μνήμη του αδικοχαμένου μαθητή Γιώργου Αλεξανδρόπουλου από το νεανικό συγκρότημα “Φιλική Εταιρία”. Ζήσαμε πραγματικά ωραίες και συγκινητικές στιγμές. Τα παιδιά του συγκροτήματος τραγούδησαν και αυτοσχεδίασαν με κύριο μοτίβο το «όχι άλλη βία». Μια δροσιά στάλαξε στην ψυχή μας και γεμίσαμε από την αισιοδοξία που γεννούν οι αλληλέγγυες πράξεις.

Στο τέλος της συναυλίας τα μικρόφωνα πήραν οι μαθητές μας Νίκος Παναγιωτόπουλος και Μάριος Ντόκα για να τραγουδήσουν τα δικά τους τραγούδια της ψυχής. Η συναυλία έληξε με όλο το κοινό να τραγουδάει μαζί με το συγκρότημα το «ακορντεόν» του Μάνου Λοΐζου και “όχι άλλη βία στα θρανία”. Φύγαμε με αίσθημα πληρότητας και ευγνωμοσύνης για αυτά τα νέα παιδιά που αφιλοκερδώς πρόσφεραν την τέχνη τους για να μας παρηγορήσουν για το χαμό του Γιώργου. Ήταν ένα εξαιρετικό και ξεχωριστό μνημόσυνο.

310_n1 2509_n1
836_n1 1089_n1