»

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2015   09:00 – 13:00

Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών

αφισσα

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία τη Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2015 απο 09:00 έως 13:00 η ετήσια Ημερίδα Πειραματικών Δραστηριοτήτων  στη Φυσική , Χημεία και Βιολογία και 8η στη σειρά. Συμμετείχαν συνολικά 45 μαθητές κυρίως της Α και Β Λυκείου χωρισμένοι σε 15 τριμελείς ομάδες. Οι μαθητές δραστηριοποιήθηκαν σε τρείς πειραματικές διαδικασίες-στη φυσική ,χημεία και βιολογία- χωρίς όμως το πλαίσιο της διαδικασίας να είναι ανταγωνιστικό αλλά καθαρά μαθησιακό.

Στη φετινή Ημερίδα συμμετείχαν ταυτόχρονα το Αρσάκειο Λύκειο της Πάτρας και το Λύκειο Λάλα Ηλείας με εξ αποστάσεως  επικοινωνία μέσω Skype, συνεχίζοντας έτσι το σχολείο μας τη συνεργασία με άλλες σχολικές μονάδες. Τα πειράματα πραγματοποιήθηκαν στα Εργαστήρια  Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής.

φωτο

Στην Ημερίδα παρεβρέθησαν και οι Σχολικοί Σύμβουλοι ΠΕ4, Κα Χατζηκωντή Ο. και ο Κος Σινιγάλιας Π.

Τα θέματα της Ημερίδας μπορείτε να βρείτε πατώντας στο σύνδεσμο:

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://blogs.sch.gr/lyk-aei/2015/11/08/%ce%b7%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%af%ce%b4%ce%b1-%cf%86%cf%85%cf%83%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%cf%8e%ce%bd/

...