↑ Επιστροφή σε Προγράμματα

Προγράμματα 2014-15

Ιστοσελίδα πολιτιστικού προγράμματος: «Βυζαντινή και Αναγεννησιακή Τέχνη»

Ιστοσελίδα πολιτιστικού προγράμματος: «Βυζαντινές προσωπογραφίες. Ανίχνευση των βυζαντινών καταβολών στις μορφές του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου»

Παρουσίαση πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο «Η μαγεία των φράκταλς»

fractals

Στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Νύχτας Μουσείων με τίτλο: «Οι Συλλογές του Μουσείου μας ενώνουν με τους μαθητές μέσα από Πολιτιστικά Δίκτυα Σχολείων Β/βάθμιας με το ΜΕΤ», την Κυριακή 11 Μαϊου 2014, έγινε παρουσίαση των δύο Πολιτιστικών Δικτύων των Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με κέντρο το ΜΕΤ που υλοποιήθηκαν τη σχολική χρονιά 2013-2014 «Τέχνη και Τεχνολογία ως μέσο αγωγής» και « Ο Γραμματισμός των μέσων ως μορφή επικοινωνίας ».

Στο δίκτυο «Τέχνη και Τεχνολογία ως μέσο αγωγής» συμμετείχε το Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο ΑΕΙ, παρουσιάζοντας την κατασκευή του γνωστού fractal: «Το Πυθαγόρειο δένδρο», στο Αμφιθέατρο του ΜΕΤ.

Η παρουσίαση έγινε από τις μαθήτριες της Α΄ Λυκείου Μάϊρα Σπυροπούλου και Ναταλία Ροδοπούλου.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος:

Ευσταθίου Αγγελική (ΠΕ03) – Σφαέλος Ιωάννης (ΠΕ04.01)

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://blogs.sch.gr/lyk-aei/%ce%b4%cf%81%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%b9%cf%8c%cf%84%ce%b7%cf%84%ce%b5%cf%82/%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b3%cf%81%ce%ac%ce%bc%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1/%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b3%cf%81%ce%ac%ce%bc%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-2014-15/

...