Φεστιβάλ Μαθητικής Ψηφιακής Δημιουργίας

20140403_123040

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Φεστιβάλ Μαθητικής Ψηφιακής Δημιουργίας, που διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας με δύο εργασίες.

Συγκεκριμένα, παρουσιάστηκε η εργασία με τίτλο To Scratch στην υπηρεσία του πειράματος με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον κ. Φύττα Γιώργο και τον κ. Νικολό Δημήτρη, καθώς και η εργασία με τίτλο Πολυμεσικά έργα μαθητών στο Edmondo με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς την κ. Χαρδαλούπα Ιωάννα, τον κ. Νικολό Δημήτρη και τον κ. Καρρά Νίκο.

Η Α΄ τάξη «πάει Πανεπιστήμιο»

H A  Τάξη πάει Πανεπιστήμιο

Οι μαθητές της Α΄τάξης του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Πάτρας παρακολούθησαν διάλεξη του κ. Θεοφανίδη, καθηγητή του Οικονομικού τμήματος του πανεπιστημίου. Σε αίθουσα του τμήματος της Διοίκησης Επιχειρήσεων οι μαθητές αρχικά παρακολούθησαν παρουσίαση με θέμα «Η διαφήμιση». Στη συνέχεια συμμετείχαν στην αναζήτηση στοιχείων μέσα και κάτω από το μήνυμα μιας εικόνας, ή μιας λέξης που απευθύνεται στους καταναλωτές, εμβαθύνοντας με αυτόν τον τρόπο στην έννοια της προπαγάνδας. Υπέβαλλαν ερωτήσεις και ο καθηγητής προσπάθησε να δώσει με όρους κατανοητούς απαντήσεις που θα έλυναν τις απορίες τους.

Η δράση αυτή έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος «Πολιτική Παιδεία» και η υπεύθυνη καθηγήτρια Λεούση Αφροδίτη, οικονομολόγος, συντόνισε την επίσκεψη και συνόδευσε τους μαθητές στο χώρο της διάλεξης.  Συνοδός επίσης ήταν ο κ. Κυριακουλόπουλος.

Πείραμα του Ερατοσθένη

Την 21η Μαρτίου 2014, κατά την προγραμματισμένη ώρα (γύρω στις 12:30), οπότε και οι ακτίνες του ήλιου είχαν την πιο κάθετη θέση σε σχέση με την τοποθεσία μας, πραγματοποιήθηκε στο Π.Π.Λ.Π.Π καταμέτρηση της περιφέρειας της γης στο προαύλιο του σχολείου μας. Προηγήθηκε, κατά τη διάρκεια του project Αστρονομίας Β’ Λυκείου με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Ι. Χιωτέλλη, εισήγηση από τον φιλόλογο Γ. Δημακόπουλο σχετικά με τη ζωή και το έργο του Ερατοσθένη. Στη συνέχεια ο κ. Χιωτέλλης παρουσίασε στους μαθητές το project του ODS αναφορικά με την ταυτόχρονη καταμέτρηση της περιφέρειας της γης από σχολεία σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Τα αποτελέσματα της μέτρησης καταχωρήθηκαν στην πλατφόρμα του ODS.
ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ ΥΔΡΑ

ERATOSTHENHS-HYDRA

Συμμετοχή στο Σχολείου μας στο Athens Model United Nations 2014

pic 1Για πρώτη   χρονιά  στο σχολείο μας , στο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών σχηματίστηκε ομάδα MUN (Model United Nations) στο πλαίσιο της υλοποίησης καινοτόμων δράσεων και του ρητορικού ομίλου « Επιχειρηματολογία & Αντιλογία» με στόχο τη συμμετοχή των παιδιών σε εθνικά και διεθνή μαθητικά συνέδρια προσομοίωσης των εργασιών του ΟΗΕ, που διοργανώνονται υπό την αιγίδα και επίβλεψη του ίδιου του ΟΗΕ με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων.
Η ομάδα MUN του Προτύπου Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών αποτελούμενη από 10 μαθητές έλαβε μέρος στο 17ο AMUN, που διοργανώθηκε στην Αθήνα από τις 28 έως 30 Μαρτίου στο Ευγενίδειο Ίδρυμα.
Oι μαθητές μας εκπροσώπησαν τη Ρουμανία και την Κολομβία.

DSC00409 DSC00411 DSC00421 DSC00424 DSC00427

Ομάδα MUN :
Σύμβουλοι καθηγητές:
Κωτσελένη Σοφία, Μητρούλια Σοφία, Χαρδαλούπα Ιωάννα
Σύνεδροι μαθητές:
Μανιατοπούλου Ειρήνη, Αγραπίδη Ελένη, Αρβανιτοπούλου Μαριάννα, Φουσέκης Έκτορας, Γεωργογιάννη  Δήμητρα, Βασιλική Γαραντζιώτη, Καράμπελας Δημήτριος

Παρατηρητές  μαθητές: Αθηνά Γράψα, Χάχαλη Θεοδώρα, Περδικάρη Νεφέλη

Στην καινοτόμο αυτή δράση συμπράξαμε με το Γενικό Λύκειο  Καστριτσίου με το οποίο πραγματοποιήσαμε από κοινού τη μετάβασή μας στην Αθήνα και πετύχαμε μία εξαίρετη συνεργασία ανάμεσα στους μαθητές και τους καθηγητές συμβούλους των δύο σχολείων.

Μαρ 24

Εισαγωγή Μαθητών στα ΠΠΣ

Διαβάστε την εγκύκλιο για την εισαγωγή στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία

04-03-2014: ΝΕΟ

Warning!

Διαβάστε τον αριθμό εισακτέων ανά σχολείο

04-03-2014: ΝΕΟ

ΣΥΝΔΕΘΗΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΠΣ

07-04-2014: ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ

Απρ 11

Φεστιβάλ Μαθητικής Ψηφιακής Δημιουργίας

20140403_123040

Απρ 03

Η Α΄ τάξη «πάει Πανεπιστήμιο»

H A  Τάξη πάει Πανεπιστήμιο

Διαθεματική καινοτόμος δράση: Σύγκρουση Γαλαξιών

PREZI HYDRA

ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΓΑΛΑΞΙΩΝ ΥΔΡΑ

Πείραμα του Ερατοσθένη

Τα αποτελέσματα της μέτρησης καταχωρήθηκαν στην πλατφόρμα του ODS.
ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ ΥΔΡΑ

ERATOSTHENHS-HYDRA

Συμμετοχή στο Σχολείου μας στο Athens Model United Nations 2014

Oι μαθητές μας εκπροσώπησαν τη Ρουμανία και την Κολομβία.

DSC00409 DSC00411 DSC00421 DSC00424 DSC00427

Ομάδα MUN :
Σύμβουλοι καθηγητές:
Κωτσελένη Σοφία, Μητρούλια Σοφία, Χαρδαλούπα Ιωάννα
Σύνεδροι μαθητές:

Παρατηρητές  μαθητές: Αθηνά Γράψα, Χάχαλη Θεοδώρα, Περδικάρη Νεφέλη

Μαρ 31

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Μαρ 24

Ημέρα της ποίησης με τη Ρέα Γαλανάκη

Galanaki

Γαλανάκη DSC00178 galanaki3Την Παρασκευή 21 Μαρτίου το σχολείο μας γιόρτασε την παγκόσμια ημέρα ποίησης μαζί με τη συγγραφέα Ρέα Γαλανάκη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου απήγγειλαν ποιήματα της Ρέας Γαλανάκη. Συζήτησαν μαζί της για τη θέση της γυναίκας στα έργα της και διατύπωσαν ερωτήματα προς τη συγγραφέα στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Στο τέλος της εκδήλωσης οι μαθητές ζήτησαν από τη συγγραφέα να τους υπογράψει τα βιβλία που είχαν διαβάσει, ενώ η μαθήτρια Γεωργία Βώσου χάρισε στη συγγραφέα το πορτραίτο της, που η ίδια φιλοτέχνησε. Την εκδήλωση συντόνισε η φιλόλογος Σοφία Μητρούλια.

Μαρ 20

Η Ρέα Γαλανάκη συζητά με μαθητές

afisa_galanaki

Μαρ 11