Συμμετοχή στο ΣΕΝ Trade Fair

Η εικονική εταιρεία του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Πατρών (e-visioners) ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της στην έκθεση του ΣΕΝ Trade Fair στο The Mall Athens με μεγάλη επιτυχία! Οι μαθητές απέδειξαν τις επιχειρηματικές τους δεξιότητες και βίωσαν μια ξεχωριστή εμπειρία παρουσιάζοντας την mobile app εφαρμογή τους για την πόλη της Πάτρας σε κοινό και κριτές! Ευχόμαστε καλή επιτυχία στη συνέχεια του διαγωνισμού.

sen

Αγωγή Υγείας – Εκπαιδευτική Παρέμβαση

Στα πλαίσια του κοινωνικού σχολείου, την Τετάρτη, 21/01/2015, υλοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία, στο Σχολείο μας, εκπαιδευτική παρέμβαση, με εισηγήτρια την κα Τσεμπέρη Καλλιόπη, σύμβουλο της Ελληνικής Εταιρείας «Οικογενειακού Προγραμματισμού, Αντισύληψης και Αναπαραγωγής Υγείας», Συμμετείχαν οι μαθητές της Α” τάξης του Σχολείου μας, της Γ” τάξης του ΠΠΓΠΠ και του Γυμνασίου Καστριτσίου.

Εργαστηριακή Άσκηση στο Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας

20150128_120910

Στις 28 Ιανουαρίου οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου (Θετικής Κατεύθυνσης) στα πλαίσια του μαθήματος Βιολογίας με συνοδό την καθηγήτρια κ. Κατερίνα Καλόσακα επισκέφθηκαν το εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Με την καθοδήγηση του Καθηγητή κ. Αναστάσιου Μίντζα, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά, οι μαθητές μας πραγματοποίησαν την εργαστηριακή άσκηση «Κλωνοποίηση».

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΟΥ «ΘΑΛΗ» ΤΗΣ ΕΜΕ

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ:

ΖΑΠΑΝΤΕΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ, ΤΑΞΗ Α”

ΜΑΤΚΑΡΗΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ, ΤΑΞΗ Α”

ΤΣΙΤΣΙΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, ΤΑΞΗ Α”

ΓΑΡΑΝΤΖΙΩΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΤΑΞΗ Β”

ΚΑΛΥΒΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ, ΤΑΞΗ Β”

ΛΥΚΟΘΑΝΑΣΗ ΚΛΕΛΙΑ, ΤΑΞΗ Β”

ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ, ΤΑΞΗ Β”

ΜΟΥΡΙΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΤΑΞΗ Β”

ΠΕΡΙΟΒΟΛΛΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΤΑΞΗ Γ”

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ 75ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, «ΘΑΛΗΣ¨» ΤΗΣ ΕΜΕ

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΟΥΣ ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ, 17/01/2015

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ EUSO

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας Αθηνά Μαγειροπούλου, Κλέλια Λυκοθανάση και Νικόλαο Κάρτα για την Πρώτη Θέση που κατέλαβαν στον τοπικό διαγωνισμό EUSO 2014-15.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος καθηγητών τους εύχεται καλή επιτυχία στη συμμετοχή τους στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό EUSO, που θα διεξαχθεί στην Αθήνα.

Οκτ 01

Υλη Μαθημάτων 2014-15

Πατήστε ΕΔΩ για την ύλη των μαθημάτων για το σχολικό έτος 2014-15

Μαρ 02

Συμμετοχή στο ΣΕΝ Trade Fair

sen

Φεβ 06

Αγωγή Υγείας – Εκπαιδευτική Παρέμβαση

Φεβ 03

Εργαστηριακή Άσκηση στο Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας

20150128_120910

Δεκ 22

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΟΥ «ΘΑΛΗ» ΤΗΣ ΕΜΕ

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ:

ΖΑΠΑΝΤΕΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ, ΤΑΞΗ Α”

ΜΑΤΚΑΡΗΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ, ΤΑΞΗ Α”

ΤΣΙΤΣΙΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, ΤΑΞΗ Α”

ΓΑΡΑΝΤΖΙΩΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΤΑΞΗ Β”

ΚΑΛΥΒΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ, ΤΑΞΗ Β”

ΛΥΚΟΘΑΝΑΣΗ ΚΛΕΛΙΑ, ΤΑΞΗ Β”

ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ, ΤΑΞΗ Β”

ΜΟΥΡΙΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΤΑΞΗ Β”

ΠΕΡΙΟΒΟΛΛΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΤΑΞΗ Γ”

Δεκ 16

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ EUSO

Δεκ 16

11ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ 2015

Η πρώτη φάση του Πανελληνίου Διαγωνισμού Βιολογίας θα διεξαχθεί το Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2015 και ώρα 9.30 π.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες αναζητήστε στο: http://www.pdbio.gr.

Επίσης, οι ενδιαφερόμενοι μαθητές μπορούν να απευθυνθούν στην κ. Καλόσακα Αικατερίνη και κ. Πούλου Παρασκευή.

Δεκ 15

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Αναπηρίας  την Τετάρτη 3 και την Πέμπτη 4 Δεκεμβρίου 2014  στο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών για την αναπηρία.  Οι μαθητές μέσα από προβολές video, παρουσιάσεις ppt , συζήτηση και φύλλα εργασίας ενημερώθηκαν και  προβληματίστηκαν πάνω στο θέμα αυτό.

Κατέληξαν μάλιστα στην απόφαση να διοργανώσουν εθελοντική δράση συγκέντρωσης πλαστικών πωμάτων προκειμένου να διατεθούν για αγορά αναπηρικού αμαξιδίου.

Την εκδήλωση ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί κκ. Ελένη Καννά (ΠΕ02), Κατερίνα Καλόσακα(ΠΕ04.04) και  Κωνσταντίνος  Καλλίγνωμος (ΠΕ09).

Δεκ 10

Ημερίδα Δομήνικος Θεοτοκόπουλος

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Σας προσκαλούμε στην Επιμορφωτική Ημερίδα του Σχολείου μας με θέμα:
«Δομήνικος Θεοτοκόπουλος: Μαΐστρος, Σγουράφος 400 χρόνια μετά».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2014 από 17:00μμ έως 21:00μμ
στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών.

Πρόγραμμα Ημερίδας

Αφίσα ημερίδας

Δελτίο Τύπου ημερίδας

Δεκ 09

4ος ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ

Σχολική χρονιά 2014-15

«Φιλοσοφία και τέχνη»

1η θεματική περιοχή:

«Τί είναι το ωραίο;»

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΤΕ ΣΤΗΝ Κ. ΚΑΡΑΝΤΩΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Δεκ 02

Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποιήματος και Διηγήματος

Το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, στο πλαίσιο της συνεργασίας τους σε θέματα παιδείας και πολιτισμού, προκηρύσσουν λογοτεχνικό διαγωνισμό που απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου με θέμα «Ο ξένος – ο άλλος – ο διαφορετικός». Τα χρονικά όρια του διαγωνισμού ορίζονται από την 28η Σεπτεμβρίου 2014 ως την 28η Ιανουαρίου 2015. Τα έργα που θα διακριθούν θα παρουσιαστούν σε ειδική εκδήλωση που θα οργανώσει τον Φεβρουάριο το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών, σε συνεργασία με την Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης.

Ειδικότερα ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, και περιλαμβάνει:
Α. Διαγωνισμό ποιήματος (έως 60 στίχους)
Β. Διαγωνισμό διηγήματος (έως 10 σελίδες)

Δείτε τους όρους συμμετοχής εδώ: (αρχείο pdf)

Διαβιβαστικό έγκρισης εδώ: (αρχείο pdf)

Παλαιότερα άρθρα «