Προτάσεις ταινιών-ντοκιμαντέρ σχετικές με διάφορες μορφές αναπηρίας.

• «Η ΡΟΥΤΙΝΑ» (Ελληνική Ταινία μικρού μήκους για τον αυτισμό

• «Γεράκι του Φυστικοβούτυρου – The peanut butter falcon» (σύνδρομο Down)
• «Η Οικογένεια Μπελιέ» (κώφωση)
• «Ray» (τύφλωση)
• «The Fundamentals of Caring» (κινητική αναπηρία, φιλία)
• «Φάρος των φαλαινών» (παιδί με αυτισμό)
• «Το μαύρο μπαλόνι» (Οικογένεια με παιδί με αυτισμό)
• «Temple Grandin – Ζωή σαν τριαντάφυλλο» (Η βιογραφία της πιο διάσημης
γυναίκας με αυτισμό)
• «Ο βροχοποιός» (Η σχέση με αδερφό με αυτισμό)
• «Τhe Forest Gump» (Η ζωή ενός ατόμου με νοητική αναπηρία)
• «Τα παιδιά ενός κατώτερου Θεού» (Σχετικά με την κώφωση)
• «Η όγδοη ημέρα» (Η γνωριμία με ένα άτομο με σύνδρομο Down)
• «What’s eating Gilbert Grape» (Οικογενειακές σχέσεις & παιδί με νοητική αναπηρία)
• «The Memory Keeper’s daughter» (Υιοθετημένο παιδί με σύνδρομο Down)
• «Ο μικρός σολίστας» (Τύφλωση)
• «Άρωμα γυναίκας» (Τύφλωση)
• «Ο Mozzart και η φάλαινα» (Αυτισμός)

Ενικός Αριθμός – Πληθυντικός Αριθμός

Σήμερα με τους μικρούς μαθητές της Β’ τάξης Δημοτικού διαχωρίσαμε με παιχνίδια στον δια δραστικό πίνακα, τα ουσιαστικά που ανήκουν στον ενικό αριθμό και αυτά που ανήκουν στον πληθυντικό αριθμό.

272355998 520019495990407 1201342336862274922 n

Σαν σήμερα! Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος 27 Ιανουαρίου

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ αποφάσισε στις 2 Νοεμβρίου 2005 να ανακηρύξει την 27η Ιανουαρίου Διεθνή Ημέρα μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.
Πηγή: https://www.sansimera.gr/worldays/130