Αυγ 19

Δελτίο Τύπου: Τρία νέα μετάλλια της Εθνικής Ομάδας Πληροφορικής στην 22η Διεθνή Βαλκανιάδα Πληροφορικής BOI 2014

boi2014Με 3 νέα μετάλλια στη συλλογή της επέστρεψε η Εθνική ομάδα πληροφορικής από την 22η Διεθνή Βαλκανιάδα Πληροφορικής (ΒΟΙ 2014που διεξήχθη στην Άγκυρα της Τουρκίας μεταξύ 10 και 17 Αυγούστου του 2014.
Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές Αριστοφάνης Ροντογιάννης και Δημήτριος Λώς από το Κολλέγιο Ψυχικού Αθηνών κατέκτησαν από ένα Αργυρό μετάλλιο και ο μαθητής Γιώργος Χρίστογλου από το 14ο ΓΕΛ Θεσ/νίκης κατέκτησε Χάλκινο μετάλλιο.
Διαβάστε ολόκληρο το  ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ιουλ 31

Python και Pygame | Μάθετε να κάνετε τα δικά σας παιχνίδια

pygameΈνα site, στο οποίο θα βρείτε τις ασκήσεις και τα προγράμματα για την διδασκαλία της γλώσσας Python και του Pygame module μέσα από τη δημιουργία παιχνιδιών.

«Η διδασκαλία μιας γλώσσας προγραμματισμού δεν χρειάζεται να είναι κάτι βαρετό και ούτε πρέπει να εξαντλείται σε προγράμματα κειμένου των περασμένων δεκαετιών. Αντίθετα η δημιουργία παιχνιδιών, ειδικά με γραφικά και κίνηση παρακινεί το ενδιαφέρον των μαθητών ώστε να δουν τον προγραμματισμό όπως πραγματικά είναι: Μια ενδιαφέρουσα και δημιουργική ασχολία.» …αναφέρει ο δημιουργός όλου αυτού του καταπληκτικού υλικού, Μανώλης Κιαγιάς, με τον οποίο και συμφωνώ απόλυτα.

Σας εύχομαι καλή και δημιουργική συνέχεια στο καλοκαιράκι σας!

Ιουλ 20

2 Χάλκινα για την Ελληνική αποστολή στην 26η Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής!

Με δύοioi2014_1 Χάλκινα μετάλλια επιστρέφει η Ελληνική αποστολή από την Taipei και την 26η Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής!
Συγχαρητήρια στους Ολυμπιονίκες (Λως και Ροντογιάννη) αλλά και σε όλη την Ελληνική αποστολή!
Μας κάνετε περήφανους! Το μέλλον δικό σας!
Περισσότερες πληροφορίες για την 26η Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής μπορείτε να δείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του διαγωνισμού.

Ιουλ 19

Πιστοποίηση Μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ΤΠΕ

ITskillsSch

ΝΕΑ Πιστοποίηση για Μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ΤΠΕ

Ο πιστοποιούμενος μαθητής θα πρέπει να είναι ικανός:

:: Να χειρίζεται τα βασικότερα ψηφιακά μέσα (υπολογιστές, κινητές και άλλες συσκευές, λογισμικό)

:: Να κατανοεί, να αναλύει και να επιλύει απλά προβλήματα χρησιμοποιώντας εργαλεία ΤΠΕ.

:: Να σχεδιάζει, να υλοποιεί, να αναθεωρεί και να ακολουθεί μια στρατηγική αναζήτησης πληροφοριών για ένα καθορισμένο πρόβλημα.

:: Να συνεργάζεται και να επικοινωνεί ανταλλάσσοντας πληροφορίες, μηνύματα, σχόλια και αρχεία, αξιοποιώντας εργαλεία ΤΠΕ.

:: Να δημιουργεί, να τροποποιεί και να συνθέτει ψηφιακά αντικείμενα (π.χ. κείμενα, υπολογιστικά φύλλα, παρουσιάσεις, εικόνες, ήχους) αξιοποιώντας εργαλεία ΤΠΕ.

:: Να αναπτύσσει στάσεις και συνήθειες καλής χρήσης και αξιοποίησης των ΤΠΕ στην καθημερινή του ζωή, στο σχολικό και στο ευρύτερο περιβάλλον στο οποίο ζει.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Ιουν 21

Η Εθνική Ομάδα Νέων στην 8η Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων-JBOI 2014

JBOI2014

Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Ομάδας Πληροφορικής Νέων, η οποία θα αναχωρήσει για το Βελιγράδι, όπου θα λάβει χώρα η 8η Διεθνής Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων (Junior Balcanic Olympic Informatics –JBOI) στις 23 Ιουνίου. Είναι μεγάλη μου τιμή και χαρά να συνοδέυσω την εθνική μας ομάδα μαζί με τον ασημένιο Ολυμπιονίκη Πληροφορικής  Βαγγέλη Κηπουρίδη.

Οι 4 μαθητές Γυμνασίων που απαρτίζουν την Εθνική Ομάδα Πληροφορικής Νέων είναι:
Κόκκορης Θεόδωρος
Στεφανίδης Κυριάκος
Καραθόδωρος Χρήστος
Φιλοσίδης Σταύρος

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το σχετικό Δελτίο Τύπου.
Καλή Επιτυχία στην καταπληκτική μας ομάδα!

Ιουν 07

To Scratch συναντά τα Lego Mindstorms..

«Scratch meets Lego Mindstorms»

robotiky

ένας Τέλειος συνδυασμός!
Το Robotiky είναι ένα δίτροχο Robot που προγραμματίζεις εύκολα και μαθαίνεις ακόμη και τα «δύσκολα»!

Δείτε εδώ για περισσότερες πληροφορίες και για το πόσο απλό είναι!

#codeThess #scratch #robotseducate

robotiky2

Ιουν 06

Η ελληνική αποστολή για την 8η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων!

logo_jboi

Ανακοινώθηκε και επίσημα η ελληνική αποστολή για τον 8th Junior Balkan Olympiad in Informatics!

Την Εθνική Ομάδα Πληροφορικής Ελπίδων αποτελούν 4 μαθητές Γυμνασίου που αναδείχθηκαν από τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής και θα διαγωνισθούν στην Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων στο Βελιγράδι,  23-28 Ιουνίου 2014

Πρόγραμμα Βαλκανικής Ολυμπιάδας Πληροφορικής

#JBOI2014

Καλή επιτυχία παιδιά!

Μάι 20

Spell Up: Νέο παιχνίδι της Google για να προφέρεις σωστά Αγγλικά!

Η Google λανσάρει το Spell Up, ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι λέξεων που έχει στόχο να μας βοηθήσει να βελτιώσουμε τις γνώσεις μας στα Αγγλικά, αλλά και να αποκτήσουμε καλύτερη προφορά.

Όσο καλύτερα προφέρεις τις λέξεις, τόσο μεγαλύτερη γίνεται η δυσκολία του παιχνιδιού!

Μάι 17

Ο οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Επιστήμης «WROHELLAS» στη Θεσσαλονίκη

45560_Elephant one

Ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης «WROHELLAS» διοργανώνει συναντήσεις σε διάφορες πόλεις στην Ελλάδα.

Στη Θεσσαλονίκη οι  μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τους γονείς τους μπορούν να παρακολουθήσουν την ομάδα στους χώρους των καταστημάτων Public  (Τσιμισκή) στις 24 Μαΐου 2014 και ώρα  12.00.
Λεπτομέρειες: WROHELLAS

Απρ 24

Ταξίδι στο παρελθόν…από σήμερα στα Google Maps!

Backtotime-GoogleMaps

Ταξίδι στο παρελθόν…με τους χάρτες +Google Maps

Googloi & Googles ετοιμαστείτε για  ένα ταξίδι στον χρόνο!

…ή μήπως ένα ταξίδι στο μέλλον?

Εκπληκτικό!

Παλαιότερα άρθρα «