Απρ 10

Heartbleed το κενό ασφαλείας που επηρεάζει το ίντερνετ | Αλλάξτε κωδικούς

heartbleed-bug

Heartbleed δε είναι ιός αλλά το “bug” που χαρακτηρίστηκε ως το πιο επικίνδυνο στην ιστορία του ίντερνετ και ονομάζεται “Heartbleed bug”.

Πιο συγκεκριμένα, πρόκειται για ένα κενό ασφαλείας που προέκυψε από ένα προγραμματιστικό λάθος σε μια version του προγράμματος Open SSL που υπάρχει περίπου στα δύο τρίτα των Servers σε ολόκληρο τον κόσμο.

Έτσι το  Heartbleed φαίνεται ότι επηρεάζει αρκετές online υπηρεσίες και καλό θα είναι να αλλάξετε τους κωδικούς σας (passwords) κάτι που ούτως η άλλως θα πρέπει να κάνετε τακτικά για να μην είστε εκτεθειμένοι σε εξωτερικές απειλές.

Μερικές από τις online υπηρεσίες που φαίνεται όχι έχουν επηρεαστεί και καλά θα ήταν να αλλάξετε το password σας μπορείτε να δείτε εδώ.

Ενώ αν θέλετε να κάνετε έλεγχο μιας σελίδας χρησιμοποιείστε το Tool της LastPAss εδώ.

Πηγές: TechGlimpse, TechBlog neolaia.gr LastPass

Μαρ 29

Αποτελέσματα 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής

Η Επιστημονική Επιτροπή ανακοίνωσε σήμερα τα αποτελέσματα του 26ου ΠΔΠ με τα ονόματα των διαγωνιζόμενων μαθητών που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο CAMP [7-11 Απριλίου] για την προετοιμασία και την ανακήρυξη των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής 2014!!!

Μεγάλη ήταν η  επιτυχία  μαθητών από τη Βόρεια Ελλάδα με  7 μαθητές Λυκείου και 5 μαθητές Γυμνασίου!

Συγχαρητήρια παιδιά!

pdp14_epy-mathra01 pdp14_epy-mathra02

Μαρ 23

Google Science Fair 2014 – Σειρά σας να αλλάξετε τον κόσμο!

googlesciencefair2014

Googloi & Googles (Γκούγκλοι και Γκούγκλες)!

Είναι η σειρά σας να αλλάξετε τον κόσμο! Επισκεφθείτε το googlesciencefair.com για να ξεκινήσετε το δικό σας έργο! Ο μαθητής Χαράλαμπος Ιωάννης (finalist 2013) με το μεταλλικό εξωσκελετικό του γάντι το κατάφερε!

Δείτε πώς… http://goo.gl/jZVmhs

Μαρ 12

Διεξαγωγή 3ης Φάσης 26ου ΠΔΠ και στη Θεσσαλονίκη!

ΠΔΠ

Η ΟΕ του 26ου ΠΔΠ σε συνεργασία με την ΕΠΥ και το Παράρτημα Μακεδονίας-Θράκης προτίθεται να διοργανώσει τη διεξαγωγή της Γ” και τελικής Φάσης του 26ου ΠΔΠ παράλληλα σε Αθήνα και Θεσ/νίκη το
Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014 στις 8.00 πμ.

Μαρ 08

Αποτελέσματα Β” Φάσης 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής

ΠΔΠ

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα της B” Φάσης 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής  (ΠΔΠ)

Συγχαρητήρια παιδιά!

Αποτελέσματα της B” Φάσης ΠΔΠ

Μαρ 07

V.A.S.E – Virtual Art School Exhibition – Μια πρόταση αξιοποίησης των 3D Εικονικών κόσμων στην εκπαίδευση

Snapshot-VASE_Building_02_002

Η παρακάτω πρόταση αξιοποίησης των 3D εικονικών κόσμων στην εκπαιδευτική διαδικασία παρουσιάστηκε στην ημερίδα «Καινοτόμων Διδακτικών Πρακτικών στην Εκπαίδευση».

Το Vase αποτελεί μια Εικονική Έκθεση Ψηφιακών έργων στο περιβάλλον του OpenSim καθώς επίσης και  παράδειγμα χρήσης των Web 2.0 εργαλείων στην εκπαίδευση.

Μαρ 04

Πόσο καλός κυνηγός Ιών είσαι; Κάνε το Virus Busters Quiz και μάθε!

Είσαι αετός στην ανίχνευση Ιών, worms, trojans, …. ;  Μπορείς να το μάθεις τώρα!

Ένα σύντομο και πολύ ευχάριστο Κουίζ για να κάνετε έλεγχο των γνώσεων σας σχετικά με τους κινδύνους που διατρέχει ο υπολογιστής σας.

Το εξαιρετικό παιχνίδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο δράσεων για το ασφαλές διαδίκτυο χρησιμοποιώντας την γλώσσα προγραμματισμού Scratch από το μαθητή της Γ” Γυμνασίου Μανώλης Μ.  Το εκπαιδευτικό αυτό παιχνίδι ήταν  το πρώτο πρόγραμμα του Μανώλη Μ., ο οποίος τώρα ασχολείται με αλγόριθμους…. που τον οδήγησαν στον τελικό του 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής!

Για μάθε λοιπόν κι εσύ πόσα ξέρεις για τους κινδύνους που απειλούν τον υπολογιστή σου!

Κατέβασε και παίξε το Virus Busters Quiz από εδώ.

Virus Busters Quiz

Μαρ 04

Οι ποιητές του Διαδικτύου …σε eBook

Ένα εικονογραφημένο eBook με όλα τα καταληκτικά ποιήματα που έγραψαν οι μαθητές του 1ου Πρότυπου Πειραματικού Σχολείου Θεσ/νίκης-ΑΠΘ για την συμμετοχή τους στη δράση του Ασφαλούς Διαδικτύου – Saferinternet.gr για τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2014-Safer Internet Day 2014.

Μπράβο παιδιά!!
Οι Ποιητές του διαδικτύου

Φεβ 26

5 λόγοι για να διδάξουμε προγραμματισμό στα παιδιά