Ιουλ 20

2 Χάλκινα για την Ελληνική αποστολή στην 26η Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής!

Με δύοioi2014_1 Χάλκινα μετάλλια επιστρέφει η Ελληνική αποστολή από την Taipei και την 26η Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής!
Συγχαρητήρια στους Ολυμπιονίκες (Λως και Ροντογιάννη) αλλά και σε όλη την Ελληνική αποστολή!
Μας κάνετε περήφανους! Το μέλλον δικό σας!
Περισσότερες πληροφορίες για την 26η Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής μπορείτε να δείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του διαγωνισμού.

Ιουλ 19

Πιστοποίηση Μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ΤΠΕ

ITskillsSch

ΝΕΑ Πιστοποίηση για Μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ΤΠΕ

Ο πιστοποιούμενος μαθητής θα πρέπει να είναι ικανός:

:: Να χειρίζεται τα βασικότερα ψηφιακά μέσα (υπολογιστές, κινητές και άλλες συσκευές, λογισμικό)

:: Να κατανοεί, να αναλύει και να επιλύει απλά προβλήματα χρησιμοποιώντας εργαλεία ΤΠΕ.

:: Να σχεδιάζει, να υλοποιεί, να αναθεωρεί και να ακολουθεί μια στρατηγική αναζήτησης πληροφοριών για ένα καθορισμένο πρόβλημα.

:: Να συνεργάζεται και να επικοινωνεί ανταλλάσσοντας πληροφορίες, μηνύματα, σχόλια και αρχεία, αξιοποιώντας εργαλεία ΤΠΕ.

:: Να δημιουργεί, να τροποποιεί και να συνθέτει ψηφιακά αντικείμενα (π.χ. κείμενα, υπολογιστικά φύλλα, παρουσιάσεις, εικόνες, ήχους) αξιοποιώντας εργαλεία ΤΠΕ.

:: Να αναπτύσσει στάσεις και συνήθειες καλής χρήσης και αξιοποίησης των ΤΠΕ στην καθημερινή του ζωή, στο σχολικό και στο ευρύτερο περιβάλλον στο οποίο ζει.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Ιουν 21

Η Εθνική Ομάδα Νέων στην 8η Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων-JBOI 2014

JBOI2014

Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Ομάδας Πληροφορικής Νέων, η οποία θα αναχωρήσει για το Βελιγράδι, όπου θα λάβει χώρα η 8η Διεθνής Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων (Junior Balcanic Olympic Informatics –JBOI) στις 23 Ιουνίου. Είναι μεγάλη μου τιμή και χαρά να συνοδέυσω την εθνική μας ομάδα μαζί με τον ασημένιο Ολυμπιονίκη Πληροφορικής  Βαγγέλη Κηπουρίδη.

Οι 4 μαθητές Γυμνασίων που απαρτίζουν την Εθνική Ομάδα Πληροφορικής Νέων είναι:
Κόκκορης Θεόδωρος
Στεφανίδης Κυριάκος
Καραθόδωρος Χρήστος
Φιλοσίδης Σταύρος

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το σχετικό Δελτίο Τύπου.
Καλή Επιτυχία στην καταπληκτική μας ομάδα!

Ιουν 07

To Scratch συναντά τα Lego Mindstorms..

«Scratch meets Lego Mindstorms»

robotiky

ένας Τέλειος συνδυασμός!
Το Robotiky είναι ένα δίτροχο Robot που προγραμματίζεις εύκολα και μαθαίνεις ακόμη και τα «δύσκολα»!

Δείτε εδώ για περισσότερες πληροφορίες και για το πόσο απλό είναι!

#codeThess #scratch #robotseducate

robotiky2

Ιουν 06

Η ελληνική αποστολή για την 8η Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων!

logo_jboi

Ανακοινώθηκε και επίσημα η ελληνική αποστολή για τον 8th Junior Balkan Olympiad in Informatics!

Την Εθνική Ομάδα Πληροφορικής Ελπίδων αποτελούν 4 μαθητές Γυμνασίου που αναδείχθηκαν από τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής και θα διαγωνισθούν στην Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων στο Βελιγράδι,  23-28 Ιουνίου 2014

Πρόγραμμα Βαλκανικής Ολυμπιάδας Πληροφορικής

#JBOI2014

Καλή επιτυχία παιδιά!

Μάι 20

Spell Up: Νέο παιχνίδι της Google για να προφέρεις σωστά Αγγλικά!

Η Google λανσάρει το Spell Up, ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι λέξεων που έχει στόχο να μας βοηθήσει να βελτιώσουμε τις γνώσεις μας στα Αγγλικά, αλλά και να αποκτήσουμε καλύτερη προφορά.

Όσο καλύτερα προφέρεις τις λέξεις, τόσο μεγαλύτερη γίνεται η δυσκολία του παιχνιδιού!

Μάι 17

Ο οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Επιστήμης «WROHELLAS» στη Θεσσαλονίκη

45560_Elephant one

Ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης «WROHELLAS» διοργανώνει συναντήσεις σε διάφορες πόλεις στην Ελλάδα.

Στη Θεσσαλονίκη οι  μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τους γονείς τους μπορούν να παρακολουθήσουν την ομάδα στους χώρους των καταστημάτων Public  (Τσιμισκή) στις 24 Μαΐου 2014 και ώρα  12.00.
Λεπτομέρειες: WROHELLAS

Απρ 24

Ταξίδι στο παρελθόν…από σήμερα στα Google Maps!

Backtotime-GoogleMaps

Ταξίδι στο παρελθόν…με τους χάρτες +Google Maps

Googloi & Googles ετοιμαστείτε για  ένα ταξίδι στον χρόνο!

…ή μήπως ένα ταξίδι στο μέλλον?

Εκπληκτικό!

Απρ 10

Heartbleed το κενό ασφαλείας που επηρεάζει το ίντερνετ | Αλλάξτε κωδικούς

heartbleed-bug

Heartbleed δε είναι ιός αλλά το “bug” που χαρακτηρίστηκε ως το πιο επικίνδυνο στην ιστορία του ίντερνετ και ονομάζεται “Heartbleed bug”.

Πιο συγκεκριμένα, πρόκειται για ένα κενό ασφαλείας που προέκυψε από ένα προγραμματιστικό λάθος σε μια version του προγράμματος Open SSL που υπάρχει περίπου στα δύο τρίτα των Servers σε ολόκληρο τον κόσμο.

Έτσι το  Heartbleed φαίνεται ότι επηρεάζει αρκετές online υπηρεσίες και καλό θα είναι να αλλάξετε τους κωδικούς σας (passwords) κάτι που ούτως η άλλως θα πρέπει να κάνετε τακτικά για να μην είστε εκτεθειμένοι σε εξωτερικές απειλές.

Μερικές από τις online υπηρεσίες που φαίνεται όχι έχουν επηρεαστεί και καλά θα ήταν να αλλάξετε το password σας μπορείτε να δείτε εδώ.

Ενώ αν θέλετε να κάνετε έλεγχο μιας σελίδας χρησιμοποιείστε το Tool της LastPAss εδώ.

Πηγές: TechGlimpse, TechBlog neolaia.gr LastPass

Μαρ 29

Αποτελέσματα 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής

Η Επιστημονική Επιτροπή ανακοίνωσε σήμερα τα αποτελέσματα του 26ου ΠΔΠ με τα ονόματα των διαγωνιζόμενων μαθητών που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο CAMP [7-11 Απριλίου] για την προετοιμασία και την ανακήρυξη των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής 2014!!!

Μεγάλη ήταν η  επιτυχία  μαθητών από τη Βόρεια Ελλάδα με  7 μαθητές Λυκείου και 5 μαθητές Γυμνασίου!

Συγχαρητήρια παιδιά!

pdp14_epy-mathra01 pdp14_epy-mathra02