Καλή αρχή στη λειτουργία του ιστολογίου!

Είμαι ο εκπαιδευτικός – φιλόλογος Λώλος Κωνσταντίνος. Έχω υπηρετήσει σε σχολεία της Ικαρίας, του Ηρακλείου Κρήτης και σε διάφορα σχολεία του νομού Σερρών (Δημητρίτσι, Λευκώνας, Προβατάς, Πεντάπολη). Φέτος υπηρετώ στο Γυμνάσιο Στρυμονικού Σερρών.

Με ενδιαφέρει η εφαρμογή των ΤΠΕ στη διδασκαλία των ιστορικών, λογοτεχνικών και γλωσσικών αντικειμένων.
Πιστεύω πραγματικά ότι τα πολυμέσα μπορούν να δώσουν νέα διάσταση και προοπτική σε Ιστορία, Λογοτεχνία και Γλώσσα, έτσι ώστε οι μαθητές να τις επαναπροσδιορίσουν και να τις προσεγγίσουν (επιτέλους!) με διάθεση κι ενδιαφέρον κι όχι ως “νεκρά γράμματα”. Ίδωμεν λοιπόν…

Το παρόν ιστολόγιο δημιουργήθηκε, με τη συνδρομή του ΠΣΔ, για να αποτελέσει το διαδικτυακό χώρο συνάντησης, διδακτικής συνεργασίας και καινοτόμου εκπαιδευτικής διάδρασης με τους συναδέλφους και τους μαθητές μου.

Εύχομαι λοιπόν καλή αρχή κι άφθονες δημοσιεύσεις!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.