iPhone 6 Plus Bend Test

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο iPhone 6 Plus Bend Test

Scratch 1.4

Η προηγούμενη έκδοση του Scratch, το Scratch 1.4, διατίθεται ακόμη για λήψη. Μπορείτε να κάνετε κοινή χρήση έργων από το 1.4 στην ιστοσελίδα του Scratch. (Παρ’όλα αυτά, έργα από το Scratch 2.0 δεν μπορούν να ανοιχτούν στο 1.4.)

scratch-whut.png Scratch 1.4 για Mac OS X
Συμβατό με Mac OSX 10.4 ή μεταγ. έκδοση

MacScratch1.4.dmg

scratch-win.png Scratch 1.4 για Windows
Συμβατό με Windows 2000, XP, Vista, 7 και 8

ScratchInstaller1.4.exe

Για δικτυακές εγκαταστάσεις, χρησιμοποιήστε τοScratch1.4.msi.installer.zip

Scratch 1.4 για Debian / Ubuntu
Συμβατό με Ubuntu 12.04 ή μεταγ.

Εγκαταστήστε το με το Software Center
ή κατεβάστε το από εδώ

Συχνές Ερωτήσεις για το Scratch 1.4

Ποιες πηγές μπορώ να χρησιμοποιήσω για να μάθω το Scratch 1.4;

Για μια εύκολη εισαγωγή, κατεβάστε τον οδηγό Ξεκινήματος με το Scratch 1.4. Ο Συμβουλευτικός Οδηγός του Scratch 1.4 παρέχει μια αναλυτική εξήγηση του περιβάλλοντος και της γλώσσας. Οι Κάρτες του Scratch παρέχουν σύντομες επεξηγήσεις σχετικά με το πώς να κάνετε διαδραστικά προγράμματα και σχέδια με το Scratch.

Ποιες είναι οι απαιτήσεις συστήματος για το Scratch 1.4;

Οθόνη: 800 x 480 ή μεγαλύτερη ανάλυση, χιλιάδες/εκατομμύρια χρώματα (16-bit χρώματα ή μεγ.)
Λειτουργικό Σύστημα: Windows 2000 ή μεταγ., Mac OS X 10.4 ή μεταγ., Ubuntu Linux 9.04 ή μεταγ. (Για άλλες διανομές, δείτε την σελίδα εγκατάστασης στο Linux.)
Σκληρός Δίσκος: τουλάχιστον 120ΜΒ ελεύθερου χώρου.
CPU και μνήμη: Οι περισσότεροι υπολογιστές έχουν αρκετή μνήμη για το Scratch 1.4, αλλά οι πολύ παλιοί υπολογιστές ίσως τρέχουν το Scratch αργά.
Ήχος / Βίντεο: Η αναπαραγωγή ήχου απαιτεί ηχεία (ή ακουστικά), και η ηχογράφηση απαιτεί ένα μικρόφωνο. Πολλά λάπτοπ έχουν ενσωματωμένα ηχεία και μικρόφωνο. Το Scratch 1.4 μπορεί να χρησιμοποιήσει ενσωματωμένη κάμερα ή από USB .

Γιατί λαμβάνω σφάλμα όταν προσπαθώ να ανεβάσω το έργο μου στην ιστοσελίδα;

1. Το αρχείο είναι πολύ μεγάλο. Το μέγιστο όριο είναι 10 ΜΒ. Για να συμπιέσετε το μέγεθος του έργου σας, πατήστε στο μενού Επεξεργασία και επιλέξτε συμπίεση ήχων, διαφορετικά μπορείτε να συμπιέσετε τις εικόνες σας. Εάν έχετε συμπιέσει τους ήχους αλλά ακόμη το έργο σας δεν ανεβαίνει, προσπαθήστε διαγράφοντας μερικούς ήχους.
2.Η σύνδεσή σας είναι πολύ αργή. Κάντε το αρχείο σας μικρότερο. Εάν αυτό δεν λειτουργεί, συνδεθείτε από έναν άλλο υπολογιστή ή δίκτυο ή περιηγητή.
3. Ο Proxy server μπορεί να εμποδίζει. Προσπαθήστε μέσω μιας σύνδεσης που δεν χρησιμοποιεί Proxy server, ή ρυθμίστε το Scratch να χρησιμοποιεί το δικό σας Proxy server.
4. Λάθος όνομα χρήστη/κωδικός. Σιγουρευτείτε ότι τα στοιχεία αυτά είναι τα σωστά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Scratch 1.4

8ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ

«Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στη Διδακτική Πράξη»

Σύρος 26, 27, 28 Ιουνίου 2015, υπό την Αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Δικτυακός τόπος: www.e-diktyo.eu, Επικοινωνία: ntzimop@sch.gr

Σκοπός του Συνεδρίου

Σκοπός του είναι ο γόνιμος προβληματισμός και ο δημιουργικός διάλογος αναφορικά με την εφαρμογή των «Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση» (ΤΠΕ-Ε), καθώς και τις σύγχρονες πρακτικές έτσι όπως διαμορφώνονται στη σχολική πραγματικότητα. Ιδιαίτερα στοχεύει στο να ευαισθητοποιήσει τους/τις εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης προς την κατεύθυνση ανάδειξης των θεμάτων διδακτικής μεθοδολογίας με την αξιοποίηση των ΤΠΕ.

Το 8ο Συνέδριο απευθύνεται κυρίως στους:

• Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Επιμορφωτές/τριες ΤΠΕ
  • Επιμορφωτές/τριες και επιμορφούμενους/ες στην διδακτική αξιοποίηση των ΤΠΕ Β΄ Επιπέδου.
  • Φοιτητές/τριες (Παιδαγωγικών Τμημάτων και Τμημάτων Η/Υ & Πληροφορικής).
  • Μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ

Καλημέρα κόσμε!