no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set
smarty2

smarty3«Απαντήστε σε όσες ερωτήσεις μπορείτε πριν σας τελειώσουν τα χιλιόμετρα» αναφέρει η εισαγωγή του νέου trivia παιχνιδιού της Google, Smarty Pins.

Αρχικά ο χρήστης βλέπει ένα χάρτη και στη συνέχεια καλείται να απαντήσει με την απάντηση να είναι ένα σημείο (πόλη ή περιοχή) στον χάρτη. Ο παίκτης έχει 15 δευτερόλεπτα για να απαντήσει σε κάθε ερώτηση τοποθετώντας την πινέζα σωστά στον χάρτη.

Ο χρήστης μπορεί επίσης να επιλέξει συγκεκριμένη κατηγορία όπως Τέχνες, Επιστήμες και Γεωγραφία, Αθλητισμός, Διασκέδαση κ.λπ.

Μετά από 15 λεπτά παιχνιδιού καταλαβαίνει κανείς ότι είναι ένα αρκετά διασκεδαστικό και εθιστικό παιχνίδι, που απευ

θύνεται στους λάτρεις της γεωγραφίας και όχι μόνο!

Για παράδειγμα μπορεί να εμφανιστεί ο χάρτης της Κούβας και η ερώτηση να αφορά την πρωτεύουσα της χώρας. Όταν ο χρήστης πάει την καρφίτσα στη σωστή πόλη κερδίζει πόντους.

Πηγή: https://www.newsbeast.gr/technology/news/arthro/1894395/neo-pechnidi-gnoseon-sto-google-maps

κάτω από: Γεωγραφία
Δικτυακές και αυτόνομες εφαρμογές από τη Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού
Η χαρτοσύνθεση σε επίπεδο απλού χρήστη
Επίπεδα Χαρτοσύνθεσης
  • Κάλυψης εδάφους (χρήσεων γης)
  • Ισοϋψείς καμπύλες – βραχισμοί
  • Υδρογραφικό δίκτυο (λίμνες – ποτάμια)
  • Δίκτυο μεταφορών (οδικό – σιδηροδρομμικό)
  • Επίπεδα αεροδρομίων, ελικοδρομίων, λιμανιών, νοσοκομείων
  • Τριγωνομετρικά σημεία
  • Διάφορες ονοματολογίες
  • Διαφανές χρωματικής διαβάθμισης υψομέτρων
  • Στοιχεία εδαφών και στοιχεία ακτών
  • Κλίσεων εδάφους & προσανατολισμού εδάφους
  • Διάφορα διαφανή δημογραφικών στοιχείων
  • Διοικητικές διαιρέσεις και σύνορα
  • Γέφυρες – σήραγγες εγνατίας
  • Ονομασίες οδών – οικοδομικά τετράγωνα – κτίρια
  • Επίπεδα φραγμάτων, ανεμογεννητριών, παραγωγής ενέργειας

Πηγή: http://xeee.web.auth.gr/

κάτω από: Γεωγραφία, Γεωγραφία Ελλάδας
Ετικέτες:
Ενιαία χαρτογραφικά υπόβαθρα για όλη τη χώρα
μια σπουδαία ψηφιακή χαρτογραφική πληροφοριακή βάση
Μια σημαντικότατη χαρτογραφική υποδομή για το σύνολο της χώρας δημιουργήθηκε από την ΕΚΧΑ Α.Ε. μέσα από το Γ’ ΚΠΣ για τις ανάγκες σύνταξης του Εθνικού Κτηματολογίου.
Πρόκειται για την παραγωγή έγχρωμων ορθοφωτοχαρτών μεγάλης ακρίβειας, οι οποίοι επιτρέπουν τον ευκρινή εντοπισμό και την απεικόνιση των ιδιοκτησιών στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος του Εθνικού Κτηματολογίου. Συγκεκριμένα:
-Για τις μεγάλες αστικές περιοχές κάθε νομού παρήχθησαν έγχρωμοι ψηφιακοί  ορθοφωτοχάρτες με μέγεθος ψηφίδας (pixel) της τάξεως των 20 εκ.
-Για το σύνολο της Επικράτειας, παρήχθησαν έγχρωμοι ψηφιακοί ορθοφωτοχάρτες με μέγεθος ψηφίδας (pixel) 50 εκ. περίπου.
Επιπλέον, οι συγκεκριμένοι ορθοφωτοχάρτες μπορούν να αποτελέσουν πρότυπο υπόβαθρο για την κάλυψη των αναγκών άλλων δημόσιων ή ιδιωτικών φορέων, οι οποίοι διαχειρίζονται, προμηθεύονται ή παράγουν χωρικά/χαρτογραφικά δεδομένα.
κάτω από: Γεωγραφία, Γεωγραφία Ελλάδας
Ετικέτες:

Σύμφωνα με τον Wegener, η Παγγαία άρχισε να κόβεται σε κομμάτια και οι μεμονωμένες πλέον ήπειροι άρχισαν να μετακινούνται προς τις σημερινές τους θέσεις, κατά τη διάρκεια του Μεσοζωικού Αιώνα. Η εργασία του Wegener περιείχε επίσης αποδείξεις για τη μετακίνηση των πόλων περιστροφής της γης, σχετικά με την Παγγαία.

κάτω από: Γεωλογία, Ήπειροι

Καλημέρα κόσμε!

Συγγραφέας: | 2 Δεκεμβρίου 2018
| 1 σχόλιο |

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

κλίμακαΕισαγωγή

Η επαφή των μαθητών με τα πολλαπλάσια και υποπολλαπλάσια των μονάδων μέτρησης, αν και ξεκινά τουλάχιστον από την Α’ Γυμνασίου, για διάφορους λόγους παρατηρείται, σημαντικός αριθμός μαθητών να κάνουν λάθη στο χειρισμό τους, να υπάρχει σύγχυση αν αναφερόμαστε στο ίδιο αντικείμενο όταν το συναντάμε στα Μαθηματικά, στην Φυσική, στη Χημεία, στην Βιολογία ή στην Γεωγραφία.

Επίσης πολλές φορές η μηχανική χρήση των προθεμάτων ως δυνάμεων του δέκα, δεν ανταποκρίνεται και στην κατανόηση της πραγματικής τάξης μεγέθους.

Μεθοδολογία

Συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση του παραπάνω προβλήματος, αναζητήθηκε σχετικό υλικό στο διαδίκτυο, με την χρήση της μηχανής αναζήτησης της Google (www.google.com) , εισάγοντας ως κείμενο αναζήτησης τη φράση «from atom to universe».

Στην κορυφή των αποτελεσμάτων αναζήτησης εμφανίζεται ο σύνδεσμος https://www.youtube.com/watch?v=DWouwx3Hxmk που παραπέμπει σε ένα βίντεο, του αστροφυσικού Danail Obreschkow,  το οποίο επιλέχθηκε να παρουσιαστεί.

Διδακτική αξιοποίηση του πολυμεσικού αρχείου

Η περιήγηση του βίντεο ξεκινά με κάτι οικείο, δηλ. το ανθρώπινο πρόσωπο. Στο πάνω μέρος αναγράφεται η περιγραφή αυτού που απεικονίζεται, ενώ στο κάτω σημειώνεται το αντίστοιχο μήκος αριθμητικά και οπτικά. Καθώς δίνεται η αίσθηση της καθ’ ύψους απομάκρυνσης, απομακρυνόμαστε (zoom out)  έως να εμφανιστεί ολόκληρο το σύμπαν με αναγραφόμενο μέγεθος 10 δις έτη φωτός. Κατόπιν η κίνηση αντιστρέφεται (zoom in) φτάνοντας πάλι στο ανθρώπινο πρόσωπο (ως μέτρο σύγκρισης) και εμβαθύνει στον μικρόκοσμο φτάνοντας μέχρι τον πυρήνα του ατόμου (1 fm).

Αναλυτική περιγραφή στο αρχείο: https://blogs.sch.gr/lmeimaris/files/2018/12/εγρ1.pdf

κάτω από: Γεωγραφία
earth-spinning-rotating-animation-40
Το 1915, ο Wegener έκανε γνωστές τις παρατηρήσεις και εξηγήσεις του σ’ ένα βιβλίο με τίτλο: «Die Enstehung der Kontinente und Ozeane» (Η καταγωγή των Ηπείρων και των Ωκεανών). Υπέθεσε ότι οι σημερινές ήπειροι αποτελούσαν κάποτε μια μεγάλη γήινη μάζα την οποία ονόμασε Παγγαία.

ΗΠΕΙΡΟΙ

• Ασία
  • Αφρική
  • Βόρεια Αμερική