Οδηγίες Διδασκαλίας ΓΕΛ 2022-2023

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΣΤΗ ΧΙΟ

Σας ενημερώνουμε ότι την 7η & 8η Απριλίου στο νησί της Χίου θα πραγματοποιηθεί ‘Εκπαίδευση Πρώτων Βοηθειών’ από τον παγκόσμιο φορέα Rescue Training International με την παροχή διεθνώς αναγνωρισμένης πιστοποιήσησης (Certification) του οργανισμού Emergercy First Response (E.F.R. Bristol, UK). Το πρόγραμμα αφορά όλους χωρίς να τίθενται γνωστικές προϋποθέσεις συμμετοχής.

‘Εκθεση Υπολογιστών

Την Παρασκευή 2 Μαρτίου και ώρα 7:00μ.μ στο Ομήρειο το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Χίου.  θα πραγματοποιηθεί έκθεση με θέμα “Τις Πλευρές Της Ιστορίας Των Υπολογιστών Στην Ελλάδα”. Το Ινστιτούτο Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών και το Εργαστήριο Διδακτικής & Επιστημολογίας Φυσικών Επιστημών και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Χίου έχουν τη χαρά να σας προσκαλέσουν στα εγκαίνια της έκθεσής τους.

Η Έκθεση θα διαρκέσει από τις 2/3/2012 μέχρι τις 10/3/2012

9o Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Χίου

Το 4ο Γυμνάσιο Χίου και ο Μορφωτικός Σύνδεσμος “ΦΑΡΟΣ” Βαρβασίου Χίου διοργανώνουν το 9ο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Χίου, το οποίο θα διεξαχθεί στις 11 Μαρτίου 2012 στις αίθουσες του 4ου Γυμνασίου Χίου. Χορηγοί: το Βιβλιοχαρτοπωλείο ΠΥΞΙΔΑ και τα καταστήματα U.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων του Νομού Χίου. Δηλώσεις συμμετοχής κατά σχολείο στο 4ο Γυμνάσιο Χίου στο fax 22710 24170 ή στο τηλέφωνο 22710 24900 κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου, καθώς και στο χώρο των αγώνων μέχρι μία ώρα -αυστηρά- πριν την έναρξή τους μόνο σε ειδικές περιπτώσεις.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΑΛΑΙΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΕ ΤΟ 10%

Οι απόφοιτοι – κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης ημερήσιων ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ-Β΄ των ετών 2010 ή 2011 που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση) έχουν το δικαίωμα να υποβάλλουν  Αίτηση-Δήλωση μέχρι και την Παρασκευή 2-3-2012.

Εκδήλωση στο Πανεπιστήμιο Χίου

Την Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2012 , στις 6 : 00 μ.μ. στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Χίου ο Σύλλογος Διδασκόντων & ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 2ου Πιλοτικού Ολοήμερου Δημ.σχολείου Χίου,διωργανώνουν ενημερωτική συνάντηση με θέμα : Μικροί μεγάλοι μαζί εναντίον της βίας και των εξαρτήσεων. Ομιλιτής ο κύριος Παντελή Πρώιος , ψυχολόγος.

Αποκριάτικο Μαθητικό Πάρτυ!

Το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου και ώρα 24:00 η Β’ Λυκείου σας προσκαλεί στο αποκριάτικο Πάρτυ που θα διαξαχθεί στο cafe-bar Αποκάλυψη.Θα γίνει και κλήρωση με πλούσια δώρα !

Είσοδος: 3€

Σχολικός διαγωνισμός αρχαίων ελληνικών

Σας ενημερώνουμε οτι το λύκειο ”Μariano Buratti” της πόλης Viterbo σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Σπουδών της Tuscia διοργανώνει σχολικό διαγωνισμό αρχαίων ελληνικών απο τις 16 έως 19  Μα’ι’ου του 2012. Ο διαγωνισμός απευθύνεται στα κλασσικής κατεύθυνσης σχολεία της Ευρώπης και συνιστάται στη μετάφραση χωρίου ενός κειμένου του Ισοκράτη ενώ η εξέταση περιλαμβάνει φιλολογικά,λογοτεχνικά και ιστορικά σχόλια.Για πληροφορίες απευθυνθείτε στον διευθυντή και στις φιλολόγους του σχολείου.

Ημερίδα για τη διαχείρηση κρίσεων

Το Σάββατο 18 Φεβρουάριου και ώρα 17:00-20:00 στο Ομήρειο Πνευματικο Κέντρο της Χίου,  θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με θέμα “Τοπικές Κοινωνίες και Διαχείρηση Κρίσεων. Η συλλογικότητα στην υπηρεσία των ατομικών αναγκών”.

Θα μιλήσουν η ψυχίατρος του Γενικού Νοσοκομείου της Χίου Ε. Βουτιέρου και ο ψυχίατρος Αν. Υπευθυνος Μονάδας Εφήβων Ρεθύμνου, Συμβουλευτικού Σταθμού Ενηλίκων ΟΚΑΝΑ Δ. Φωτόπουλος. Ακόμη, θα μιλήσουν ο Πολιτικός Επιστήμονας, Υπεύθυνος Συμβουλευτίκού Σταθμού στα Δικαστήρια ανηλίκων και στο Ειδικό Κατάστημα νέων Αυλώνα, ΚΕΘΕΑ Π. Χαλδαίος,. η Κοινωνιολόγος, Υπεύθυνη Τμήματος Εφήβων Νέων-18 ΑΝΩ Θ. Καρβούνη, η Παιδοψυχίατρος, Επιμελήτρια Α’ ΕΣΥ, Υπεύθυνη στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Γ.Ν. Παπανικολάου Λ. Αθανασοπούλου και η Κοινωνική Λειτουργός, Επιστημονικό Στέλεχος στο Κέντρο Πρόληψης Χίου Ελένη Κοτσάρου. Οι συντονιστές της ομιλίας θα είναι η Αναπλ. Καθηγήτρια Ψυχιατρικής, Πρόεδρος Δ.Σ. ΟΚΑΝΑ Μένη Μαλλιώρη και ο Νευρολόγος Ψυχίατρος, Δ/ντης ΕΣΥ, Αντιπρόεδρος Δ.Σ. ΟΚΑΝΑ Κώστας Γαζγαλίδης.

Eκδήλωση για την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου

Τη Δευτέρα 13/2/2012 έγινε εκδήλωση στο σχολείο μας για να ενημερωθούν οι μαθητές για την σωστή και ασφαλή  χρήση του διαδικτύου. Μας δόθηκαν χρήσιμες πληροφορίες, ειδήσεις και συμβουλές σε σχέση με την ορθή και ασφαλή χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου, και άλλων διαδραστικών τεχνολογιών, απο την καθηγήτρια πληροφορικής του σχολείου Κάρκαλου Αλέκα.Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία επισκεφθείτε το site www.saferinternet.gr

« Παλιότερα άρθρα