Ευγένιος Τριβιζάς: Το αγόρι και το δέντρο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευγένιος Τριβιζάς: Το αγόρι και το δέντρο

hhhhhhhhhhhhhhh”

” Η αγάπη για το βιβλίο”

Είναι  γεγονός  ότι ο Έλληνας δεν διαβάζει παρόλο που η εθνική του κληρονομιά είναι βαθιά πνευματική. Για το φαινόμενο αυτό ευθύνεται η παιδεία που ξεκινά απ’ την εκπαίδευση, απ’ τα σχολεία όλων  των βαθμίδων. Κακογραμμένα βιβλία, σκουριασμένες μέθοδοι απωθούν τους νέους  απ’ το βιβλίο, την ευπρόσδεκτη και γόνιμη γνώση. Εκπαίδευση που βασίζεται στη μηχανική πρόσληψη γνώσεων, στη βαθμοθηρία, στη στείρα αποστήθιση, δημιουργεί στη συνέχεια απέχθεια για το βιβλίο, το σχολείο, τη μάθηση. Κακές επιδόσεις στην έκθεση δε σημαίνουν τίποτε άλλο  από κακές σχέσεις  με το βιβλίο γενικά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο hhhhhhhhhhhhhhh”

Καλημέρα κόσμε!