Φίλοι από την Ισπανία για το Ε2!

Hello! 🙂

Πρόσφατα οι μαθητές του τμήματος Ε2 “γνώρισαν” μαθητές της ίδιας ηλικίας από το δημοτικό σχολείο CEIP Francisco Sanchez Matas (Ισπανία). Το σχολείο αυτό βρίσκεται στη μικρή πόλη Aljucer στην επαρχία Murcia (Μούρθια).

Aljucer

Η κυρία Λιάνα γνώρισε τη δασκάλα του σχολείου, Maria Soledad Rizo, μέσω της Ευρωπαϊκής πλατφόρμας σχολικής εκπαίδευσης. (https://school-education.ec.europa.eu/el)

platform

Οι μαθητές του σχολείου στη Ισπανία αναζητούσαν μια μικρή ομάδα μαθητών της ίδιας ηλικίας για να ανταλλάξουν γράμματα στα Αγγλικά. Στο σχολείο τους μαθαίνουν και αυτοί Αγγλικά ως ξένη γλώσσα. Το Ε2 ήταν η καλύτερη επιλογή και λόγω αριθμού (14 μαθητές) και λόγω ηλικίας! 🙂 Τα παιδιά αντάλλαξαν γράμματα που έγραψαν στον υπολογιστή και … να μερικά δείγματα!

1 2

3 4

5 6

Στο επόμενο γράμμα μας θα μιλήσουμε για τη χώρα μας, την περιοχή μας και το σχολείο μας. Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και τη συμμετοχή τους! 🧡

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Όμορφες εικόνες από την Β΄ τάξη

names 2  names 3

Kids names 1

Hello!🙂

Οι μαθητές της Β΄ τάξης έφτιαξαν αυτές τις όμορφες εικόνες με το όνομά τους. Τις στείλαμε στους μαθητές του σχολείου στην Ουκρανία.  🙂

Project από την Β΄ τάξη!

Hello! 🙂

Φέτος το Πάσχα τα “δευτεράκια” θα ανταλλάξουν κάρτες και ευχές με μαθητές από το σχολείο “Velyka Krucha” που βρίσκεται στην Ουκρανία. Το project αυτό ανήκει σε πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής πλατφόρμας σχολικής εκπαίδευσης. https://school-education.ec.europa.eu/el

Είμαστε πολύ χαρούμενοι γι’ αυτήν την εμπειρία! 🎉

easter Καταγραφή 2 1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

New animal project from E2!

Hello! Το τμήμα Ε2 έκανε μια πολύ όμορφη εργασία με θέμα “Animals”.

Τα παιδιά ετοίμασαν και έγραψαν στο χαρτί και στον υπολογιστή τα κείμενά τους. Μετά πρόσθεσαν όμορφες εικόνες. Τρεις μαθητές απουσίαζαν και δε μπόρεσαν να παρουσιάσουν την εργασία τους. Θα τη δούμε σε επόμενη ανάρτηση.

Μπράβο σε όλους! 🙂🙂🙂

Καταγραφή Andrew  Καταγραφή Efthimia

Καταγραφή Ekam Καταγραφή Elena

Καταγραφή Evelina Καταγραφή Konstantinos