Βιβλιοθήκη

Γυμνασίου Επισκοπής Ηρακλείου

01/25/2020

Επίσκεψη τμήματος Ε2 δημοτικού σχολείου Επισκοπής

Με μεγάλη μας χαρά την Παρασκευή 24/1/2020 υποδεχτήκαμε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε’ τάξης (Ε2) του δημοτικού σχολείου Επισκοπής στο χώρο της βιβλιοθήκης. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για το τρόπο λειτουργίας της βιβλιοθήκης και τις δράσεις που πραγματοποιούνται. Λύσαμε τις απορίες των παιδιών και συζητήσαμε διάφορα ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με τα βιβλία και τις βιβλιοθήκες. Φεύγοντας στα παιδιά δόθηκε ένας αναμνηστικός σελιδοδείκτης για να τους θυμίζει την επίσκεψη αυτή. Ευχαριστούμε την δασκάλα κ. Καφφετζάκη Κατερίνα για την συνεργασία.

12/23/2019
0 σχόλια

Ολοκλήρωση του προγράμματος «Christmas cards and something more…»

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα eTwinning: «Christmas cards and something more». Λάβαμε πολλές χριστουγεννιάτικες κάρτες με υπέροχες ευχές από τους φίλους μας στη Ευρώπη. Οι κάρτες που λάβαμε δημιούργησαν μια ζεστή, όμορφη και γιορτινή ατμόσφαιρα στη βιβλιοθήκη μας.

Χρόνια πολλά σε όλους!

11/29/2019
0 σχόλια

Οι κάρτες μας ξεκίνησαν το ταξίδι τους

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Επισκοπής με πολύ χαρά και ενθουσιασμό ολοκλήρωσαν τις κάρτες τους. Οι δημιουργίες μας και οι ευχές μας ξεκίνησαν το ταξίδι τους για την Ευρώπη!

11/10/2019

Οι κάρτες μας ετοιμάζονται

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Επισκοπής που συμμετέχουν στο πρόγραμμα με πολλή μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό, δημιουργούν υπέροχες κάρτες!

Οι πρώτες μας κάρτες είναι έτοιμες!

10/18/2019
0 σχόλια

Christmas cards and something more…

Ήρθαν τα Χριστούγεννα; Και όμως το Γυμνάσιο Επισκοπής έχει ήδη μπει σε χριστουγεννιάτικο κλίμα συμμετέχοντας και αυτή τη χρονιά στο eTwinning πρόγραμμα «Christmas cards and something more». Οι μαθητές στο πλαίσιο λειτουργίας της βιβλιοθήκης μας, θα δημιουργήσουν χριστουγεννιάτικες κάρτες και θα τις στείλουν στα συνεργαζόμενα σχολεία.

02/12/2019
από Βιβλιοθήκη γυμνασίου Επισκοπής Ηρακλείου

Κατάλογος Βιβλιοθήκης

Σας ενημερώνουμε ότι ο κατάλογος του υλικού της βιβλιοθήκης είναι διαθέσιμος on-line, κάνοντας κλικ στο κατάλογος της βιβλιοθήκης ή στο μενού «Kατάλογος βιβλιοθήκης». Μπορείτε να αναζητήσετε ένα βιβλίο και να δείτε αν αυτό είναι δανεισμένο ή διαθέσιμο. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το «Βιβλιοδανό» , χωρίς τη βοήθεια του οποίου δεν θα ήταν δυνατόν να πραγματοποιήσουμε κάτι τέτοιο.

01/10/2019

Ωράριο λειτουργίας Βιβλιοθήκης

Ξεκίνησε η λειτουργία της βιβλιοθήκης μας για το σχολικό έτος 2018-2019.

Οι ώρες λειτουργίας της βιβλιοθήκης είναι:

Τρίτη: 3η και 4η ώρα
Πέμπτη: 1η και 2η ώρα