Ψηφιακό λεξικό για το νηπιαγωγείο

31 Μάιος 2017

Γράψε  κάτω από κάθε εικόνα το όνομα του φρούτου

μήλο
σταφυλι
λεμονι
κυδώνι
καρπουζι

Αξιοποίηση των blogs στην εκπαιδευτική διαδικασία

blog-400x122

Τα ιστολόγια (Blogs) απoτελούν αρχικά ένα προσωπικό δικτυακό τόπο στους οποίους οι  χρήστες μπορούν να αναρτήσουν προσωπικές σκέψεις – ένα είδος προσωπικού  ημερολογίου. Τα αναρτώμενα μηνύματα μπορoύν να τα σχολιάσουν όσοι επισκέπτονται τον χώρο αυτό.

Ωστόσο, τα blogs γνωρίζουν  πολύ μεγάλη ανάπτυξη και οι χρήσεις τους ξεπερνούν πολύ γρήγορα το προσωπικό ημερολόγιο.

Το ιστολόγιο έχει πλέον ευρείες εφαρμογές στην Εκπαίδευση καθώς

αποτελεί  ένα ψηφιακό εργαλείο στα χέρια του δασκάλου στην εκπαιδευτική διαδικασία  λόγω της διαδραστικότητάς του και της δυνατότητας που παρέχει για  συνεργατική εργασία και ανατροφοδότηση.

Έτσι ο εκπαιδευτικός μπορεί να χρησιμοποιήσει το ιστολόγιο με πολλούς τρόπους:

• Ως πίνακα ανακοινώσεων
  • Ως μέσο καθοδήγησης του μαθητή , με την ανάρτηση οδηγιών
  • Ως μέσο έκφρασης και ανταλλαγής απόψεων
  • Ως συνεργατικό εργαλείο
  • Ως τόπο δημοσιότητας

Ο μαθητής από τη μεριά του:

• ενημερώνεται για θέματα που αφορούν την τάξη του ,
  • παίρνει χρήσιμες οδηγίες εμπλουτίζει τις γνώσεις του πάνω σε θέματα που τον ενδιαφέρουν ,
  • εκφράζει τις προσωπικές του απόψεις και επικοινωνεί με τα άλλα μέλη,
  • συνεργάζεται .

οι μαθητές ευνοούνται στην μάθησή τους διαβάζοντας δημοσιεύσεις των συμμαθητών τους ή του δασκάλου και σχολιάζοντας τις, αναπτύσσουν κριτική και αναλυτική σκέψη.

Οι διαχωριστικές γραμμές ,ανάμεσα στον δάσκαλό ως παραγωγό γνώσης και τον μαθητή ως καταναλωτή γνώσης, υποχωρούν καθώς οι ρόλοι του συγγραφέα και του αναγνώστη εναλλάσσονται.

Καλωσορίσατε!

31 Μάιος 2017

Σας καλωσορίζω στο blog που δημιουργήθηκε για τις ανάγκες της επιμόρφωσης Β1 Επιπέδου στο ΚΣΕ 27ο Δ.Σ Λάρισας.

Ονοματεπώνυμο: Βόκοτα Νικολέτα

Κλάδος: ΠΕ60