moodle

Wordle: moodleWolke

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο moodle

Παραθετικά επιθέτων

Μετά την ολοκλήρωση του κεφαλαίου 3 του “Deutsch ein Hit 2”, μπορείτε να δώσετε στους μαθητές σας τις παρακάτω οδηγίες για το σχηματισμό των Παραθετικών των επιθέτων. Βοηθάει να έχουν κάπου συγκεντρωμένα όσα έχουν μάθει μέχρι τώρα.

Παραθετικά επιθέτων

Συγκριτικός βαθμός: Για να σχηματίσετε το Συγκριτικό βαθμό, προσθέτετε την κατάληξη –er. Π.χ. schnell – schneller.

Η λέξη που χρησιμοποιείται για τη σύγκριση είναι το „als“ (=από).

Εξαιρέσεις:
• Τα μονοσύλλαβα επίθετα, εκτός από την κατάληξη, παίρνουν και Umlaut (¨). Π.χ. jung – jünger
• Τα επίθετα που τελειώνουν σε –er ή –el χάνουν αυτό το –e , πριν την κατάληξη του Συγκριτικού. Π.χ. teuer – teurer, dunkel – dunkler.

Ανώμαλα επίθετα
gut – besser – am besten (καλός)
viel – mehr – am meisten (πολύς)
gern – lieber – am liebsten (ευχαρίστως) (Επίρρημα)
groß – größer – am größten (μεγάλος)

Υπερθετικός βαθμός: Για να σχηματίσετε τον Υπερθετικό βαθμό, βάζετε την πρόθεση am πριν το επίθετο και προσθέτετε την κατάληξη –sten. Π.χ. schnell – am schnellsten.

Εξαιρέσεις:
• Για τα μονοσύλλαβα επίθετα ισχύει ότι και στο Συγκριτικό (δηλ. παίρνουν και Umlaut). Π.χ. jung – am jüngsten
• Όλα τα επίθετα που τελειώνουν σε –t, -d, -z, -s, -ß, -sch, παίρνουν ένα –e πριν από την κατάληξη (-sten). Π.χ. weit – am weitesten
(Το σχηματισμό του Υπερθετικού των ανώμαλων επιθέτων τον βλέπετε παραπάνω).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραθετικά επιθέτων

Καλημέρα κόσμε!