Τρίκαλα 13 Απριλίου 2022

images1

Οι ραγδαίες τεχνολογικές εξελίξεις στον τομέα των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) μεταβάλλουν τον κόσμο από κάθε άποψη. Το σχολείο δεν είναι δυνατόν να μείνει έξω ή να είναι μακριά από αυτή τη διαδικασία. Οι συνθήκες μάθησης στο σύγχρονο σχολείο, οι γνώσεις, δεξιότητες και στάσεις που αναμένεται να αποκτήσουν οι μαθητές πρέπει να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της κοινωνίας, όπως αυτές διαμορφώνονται στο παραπάνω σκηνικό. Είναι επομένως αναγκαίος ο εκσυγχρονισμός και η βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης, και σε συνάρτηση με την αξιοποίηση των ΤΠΕ. Ο σημαντικότερος παράγοντας για την επιτυχία των στόχων αυτών είναι ο ίδιος ο εκπαιδευτικός, ο οποίος πρέπει να διαθέτει τα απαραίτητα εφόδια που θα του επιτρέψουν να λειτουργήσει στη νέα πραγματικότητα και να αξιοποιήσει τα νέα δεδομένα και τις ΤΠΕ για την καλύτερη επίτευξη των μαθησιακών και παιδαγωγικών στόχων.

safer-internet.jpg

Την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2010 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Λυκείου Τρικάλων η εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2010.

Την εκδήλωση διοργάνωσε το Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Τρικάλων με τη συνεργασία των καθηγητών Πληροφορικής του σχολείου κ. Παντελή Αναστασίου και Αθανάσιο Μάνθου και κύριος ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο υπεύθυνος του Κέντρου Πληροφορικής κ. Λεωνίδας Μποντίλας.

Ο φετινός εορτασμός επικεντρώνεται στο ζήτημα της προστασίας της ιδιωτικής μας ζωής στον κυβερνοχώρο με σύνθημα το “Πριν δημοσιεύσεις σκέψου “.

roma-096.jpg

.

Ο Υπεύθυνος του Κέντρου Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών Λεωνίδας Μποντίλας συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης  Grundtvig με θέμα :

Καινοτόμες μέθοδοι Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών για την εκμάθηση και την έρευνα στη πολιτισμική κληρονομιά”

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στην Ρώμη της Ιταλίας από 05/10/09 έως 09/10/09 στο πλαίσιο του προγράμματος Επισκέψεις Μελέτης.

p6190080.JPG

Εγκρίθηκε το σχέδιο Leonardo da Vinci στο οποίο συνεργάζεται το Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης νομού Τρικάλων με το 1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων με τίτλο

«Ενσωμάτωση της Ηλεκτρονικής Μάθησης (elearning) στο πρόγραμμα του Τεχνικού & Επαγγελματικού Λυκείου».

Το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. θα συμβάλει:

Στην προετοιμασία των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών σε θέματα τεχνολογίας (ενίσχυση του θεωρητικού τους υπόβαθρου σε έννοιες πληροφορικής και επικοινωνιών, πρακτική εκπαίδευση στη χρήση βασικών εργαλείων πληροφορικής κλπ).

Θα υποστηρίξει τεχνικά το σχέδιο με τον κατάλληλο εξοπλισμό των εργαστηρίων πληροφορικής του σχολείου, την εγκατάσταση και την εξασφάλιση της ομαλής και απρόσκοπτης λειτουργίας του.

amfitheatro1.JPG

Το Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης νομού Τρικάλων συμμετείχε στην ημερίδα η οποία πραγματοποιήθηκε στην Πολυτεχνική Σχολή Α.Π.Θ. στο Αμφιθέατρο «Π. Παναγιωτόπουλος» την Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2008 με θέμα :

“Απολογισμός και προοπτικές του έργου της Επιμόρφωσης Καθηγητών Πληροφορικής – 2008”

Εισηγητής στην ημερίδα ήταν ο υπεύθυνος ΠΛΗΝΕΤ νομού Τρικάλων Μποντίλας Λεωνίδας και το θέμα της εισήγησης ήταν : “Διδάγματα από την Εφαρμογή του Προγράμματος στην επαρχία

.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Κανονικός πίνακας”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”;}

Πιστοποίηση καθηγητών Πληροφορικής ΠΕ-19, 20

Το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Τρικάλων είχε την ευθύνη της πιστοποίησης των εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ19-20 του έργου  «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής», την οποία σημειωτέον όλοι περάτωσαν επιτυχώς.

Επιμόρφωση καθηγητών Πληροφορικής ΠΕ-19, 20 – Επικαιροποίηση Γνώσεων

Το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ. Τρικάλων συνέβαλε παρέχοντας οργανωτική υποστήριξη στη διεξαγωγή επιμορφωτικών προγραμμάτων για τους καθηγητές ΠΕ19 και ΠΕ20, στο πλαίσιο του έργου του ΥπΕΠΘ «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής», στο διάστημα Σεπτέμβριος 2008 – Νοέμβριος 2008. Υλοποιήθηκαν 6 προγράμματα στα Τρίκαλα τα οποία παρακολούθησαν 70 εκπαιδευτικοί πληροφορικής. Τα σεμινάρια φιλοξενήθηκαν στο 5ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων.

ypefthinoi-ergastirion.JPG

Το Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Τρικάλων  σε συνεργασία με το ΤΕΙ Λάρισας,  οργάνωσαν και υλοποίησαν σεμινάριο για τους Υπεύθυνους των Σχολικών Εργαστηρίων Πληροφορικής με θέμα:

“Πρακτική Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής”

Το σεμινάριο  υλοποιήθηκε την Παρασκευή 27 Ιουνίου 2008 και ώρα 12.00-14.00 στο αμφιθέατρο του 1ου ΕΠΑΛ Τρικάλων και οργανώθηκε στο πλαίσιο του έργου “Πρακτική Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής” της Ειδικήε Υπηρεσίας Εφαρμογής Προγραμμάτων ΚΠΣ του ΥΠΕΠΘ, τουΕρευνητικού ΑκαδημαϊκούΙνστιτούτου Τεχνολογίας και του ΤΕΙ Λάρισας.

istoria2.JPG

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φιλολόγων και το Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Τρικάλων, συνδιοργάνωσαν ενημερωτική εκδήλωση  με θέμα:

«Ψηφιακή Τάξη – Η Διδασκαλία της Ιστορίας  με τη χρήση Ηλεκτρονικών Υπολογιστών»

και κάλεσαν τους φιλολόγους που διδάσκουν το μάθημα της Ιστορίας στο  Γυμνάσιο και στο Λύκειο να την παρακολουθήσουν.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 26  Νοεμβρίου 2009 και ώρα 6 μ.μ. στην αίθουσα του Κέντρου Ιστορίας και Πολιτισμού της Εταιρείας   Κλιάφα.

Παλιότερα Άρθρα »