Το αστεράκι της ευχής

yryryryryryryryryrr

Για άλλη μια χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση του

Make a wish

Φέτος, κάθε αστέρι κρύβει αγάπη και … ΕΥΧΕΣ!

Μας καλεί να έρθουμε πιο κοντά από ποτέ με τα παιδιά ευχής, στέλνοντάς τους τις καρδιές με τις ευχές μας, δίνοντας τους δύναμη να συνεχίσουν τον δύσκολο αγώνα τους.

Κρούσμα Covid 19

rwrwrwrwrwrwrwrw

Αγαπητοί γονείς,

ύστερα από ενημέρωση γονέα, μαθήτρια  του  Ε1   βρέθηκε θετική  στον covid 19, το Σάββατο 15/1/21.Σύμφωνα με το πρωτόκολλο πρέπει όλοι οι μαθητές του τμήματος να κάνουν σήμερα 16/1  rapid test και τη Δευτέρα self test.

Μπορείτε να παραλάβετε βεβαίωση  δική μου σήμερα 11.30 με 13.15 στο σχολείο, με την οποία μπορείτε να κάνετε τα rapid tests  σε δημόσια δομή(ΙΚΑ ΗΛ/ΛΗΣ).

Επίσης μπορείτε να μου στείλετε mail ή να πάρετε τηλέφωνο σχολείο τις ίδιες ώρες να  τις αποστείλω ηλεκτρονικά.

Επισυνάπτω  ανακοίνωση του Δημάρχου σύμφωνα με την οποία μπορείτε  rapid tests από αύριο να κάνετε δωρεάν στο ΚΑΠΗ Αγίας Μαρίνας αλλά και χαμηλότατο κόστος  και σήμερα σε πολλά φαρμακεία της πόλης μας.

Παρακαλώ πολύ να κάνετε τα tests  και να ενημερώνετε την πλατφόρμα edupass καθημερινά.

Εύχομαι να είστε όλοι υγιείς.

Μάλλιος Λεωνίδας

ΠΡΑΓΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΑ ΠΟΛΗ

Ιστορία Πράγας

Η Πράγα

πρωτεύουσα της Τσεχίας, είναι χτισμένη στον ποταμό Μολδάβα (Βλτάβα). Πρόκειται για τη σημαντικότερη πόλη της Βοημίας. Καλύπτει 500 τετρ. χλμ. και ο πληθυσμός της υπολογίζεται στο 1,5 εκατομμύριο. Την ονομάζουν «χρυσή πόλη» και «μητέρα των πόλεων», ενώ δεν απειλήθηκε κατά τη διάρκεια των Παγκοσμίων Πολέμων.

Το ιστορικό κέντρο

της Πράγας μοιάζει να έχει βγει από παραμύθι. Ανήκει στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO από το 1992. (περισσότερα…)