“Φωτογράφοι Εν Δράσει”: Τελική Παρουσίαση

Την Παρασκευή 3 Ιουνίου 2016 πραγματοποιήσαμε την παρουσίαση του περιβαλλοντικού προγράμματος «Φωτογράφοι εν δράσει» του Γυμνασίου Μύρινας.

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθειά του το Διευθυντή του Γυμνασίου Μύρινας, κύριο Ρόκκο Μανώλη καθώς και το Δήμο Λήμνου και τη Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λήμνου για τη χρηματοδότηση του προγράμματος.

Επιπλέον, ευχαριστούμε την επιστάτρια, κυρία Σπέταλα Ρούλα και την καθαρίστρια του σχολείου μας κυρίαΜπολίμου Ευτέρπη για τη βοήθειά τους στο στήσιμο του ανθόκηπου.

Άλλος πολύτιμος αρωγός στην προσπάθειά μας στάθηκε  ο μαθητής της Τρίτης Γυμνασίου, Μαλλιαρής Βασίλης, ο οποίος σχεδίασε τη τοιχογραφία σχετική με το πρόγραμμά μας.

Τέλος, οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που μας στήριξε οικονομικά όσον αφορά στην πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής επίσκεψης στην πόλη της Ξάνθης.

Σ’αυτό το σημείο, αξίζει να αναφέρουμε τους μαθητές που συμμετείχαν στο σχολικό πρόγραμμα.
Είναι οι:

18.    ΧΟΤΖΑ ΣΟΝΙΑ
19.    ΦΑΡΜΑΚΗΣ ΧΑΡΗΣ
20.    ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΧΑΡΑ

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα  βίντεο που περιγράφει συνοπτικά τις δραστηριότητές μας και παρουσιάζει δείγμα φωτογραφιών μας καθώς κι ένα δεύτερο με τις φωτογραφίες της έκθεσης φωτογραφίας.

Παρακάτω, επίσης, μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από τη βραδιά της εκδήλωσης.

Οι φωτογραφίες είναι της μαθήτριας Χαράς Χατζηγεωργίου.

Γιόζεφ Κουντέλκα

O Γιόζεφ Κουντέλκα,Τσεχοσλοβάκος φωτογράφος, αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους εν ζωή καλλιτέχνες του αιώνα μας . Η Σάσα αναφέρεται στην πορεία του ως φωτογράφο και παραθέτει κι ένα μέρος του έργου του στο παρακάτω βίντεο.

Βάθος πεδίου και Προοπτική

Το βάθος πεδίου και η προοπτική αποτελούν σημαντικούς παράγοντες στη δημιουργία φωτογραφιών διαφορετικής αισθητικής.

Η Ρούλα και η Στέλλα ετοίμασαν την παρακάτω παρουσίαση.

.

Αναρτήθηκε στο authorSTREAM από τον/την lonigr

Κατηγορία:  Χωρίς κατηγορία

Nelly’s ( Έλλη Σουγιουλτζόγλου-Σεραϊδάρη )

Η Nelly’s υπήρξε καταξιωμένη Ελληνίδα φωτογράφος με διεθνή καριέρα.

Σημαντική η απεικόνιση της Αθηναϊκής κοινωνίας την εποχή του Μεσοπολέμου.

Δείτε παρακάτω το βίντεο που ετοίμασε η Σάσα.

ISO-ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΛΕΥΚΟΥ-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

Ο Γιώργος Μ. και ο Χάρης αναφέρονται σε λεπτομέρειες τεχνικού περιεχομένου που μπορούν να αλλάξουν σημαντικά μια φωτογραφία.

Κάντε κλικ στο όνομα του αρχείου παρακάτω για να δείτε την εργασία.

ευαισθησίας iso-ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΛΕΥΚΟΥ-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

Κατηγορία:  Χωρίς κατηγορία

Φελίξ Ναντάρ ( 1820 – 1910 )

Ο Ναντάρ, ήταν ένας Γάλλος πρωτοπόρος  φωτογράφος και ερασιτέχνης αεροναύτης. Οι πρώτες αεροφωτογραφίες είναι δικό του έργο.

Αξίζει να κάνουμε μια σύντομη αναφορά στο έργο του με τη βοήθεια της Μαρίνας.

Κατηγορία:  Χωρίς κατηγορία

George Eastman ( 1854 – 1932)

O George Eastman ήταν ένας Αμερικανός εφευρέτης και επιχειρηματίας ο οποίος ίδρυσε την Eastman Kodak Company και διέδωσε τη χρήση του φωτογραφικού φιλμ σε μορφή ρολό, βοηθώντας να φέρει τη φωτογραφία κοντά στο ευρύ κοινό.

Ο Γιώργος ετοίμασε μια εργασία -συνοπτική βιογραφία του.

Κάντε κλικ στο όνομα παρακάτω να τη διαβάστε.

George Eastman

CAMERON JULIA MARGARET

Η Σόνια αναφέρεται στην καταξιωμένη φωτογράφο CAMERON JULIA MARGARET στο παρακάτω βίντεο.

Tεχνικές Φωτογραφίας

Η Ιζαμπέλα μας δείχνει διάφορες τεχνικές φωτογραφίας (π.χ. bokeh) οι οποίες βελτιώνουν το τελικό αποτέλεσμα μιας φωτογράφησης.

Αναρτήθηκε στο authorSTREAM από τον/την lonigr

ANSEL ADAMS: ένας από τους σημαντικότερους φωτογράφους του 20ού αιώνα

Ο Πἀρης μας παρουσιάζει μια μικρή βιογραφία του Άνσελ  Άνταμς, σημαντικού φωτογράφου, περισσότερο γνωστού για τις ασπρόμαυρες φωτογραφίες τοπίων και εθνικών πάρκων των ΗΠΑ.

Απολαύστε!