moodle preveza

Η Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών

rondeeurope

Τι  είναι  η  Ευρωπαϊκή  Μέρα  Γλωσσών

Η  Ευρωπαϊκή  Μέρα  Γλωσσών 2001,  που  οργανώνεται σε  συνεργασία  του Συμβουλίου  της  Ευρώπης  και  της  Ευρωπαϊκής  Ένωσης,  κατάφερε  να  ενώσει  εκατομμύρια  ανθρώπους  από  45  χώρες.  Μέσα  από  διάφορες  δραστηριότητες  γιορτάζουν  τη  γλωσσική  πολυμορφία  στην  Ευρώπη  και  προάγουν  την  μάθηση  γλωσσών.

Ακολουθώντας  την  επιτυχία  του Έτους,  το  Συμβούλιο  της  Ευρώπης  ανήγγειλε  ότι  η   Ευρωπαϊκή  Μέρα  Γλωσσών  θα  γιορτάζεται  στις  26  Σεπτεμβρίου  κάθε  χρόνου.  Οι  γενικοί  στόχοι  της  Ευρωπαïκής  Μέρας  Γλωσσών  είναι  να:

1. ενημερώσουν  το  κοινό  για  τη  σημασία  της  μάθησης  γλωσσών  και  την  πολυμορφία  των  διαφόρων  γλωσσών  που  μαθαίνουν  ώστε  να  αυξηθεί  η  πολυγλωσσία  και  η  διαπολιτισμική  κατανόηση,
  2. προάγουν  τη  πλούσια  γλωσσική  και  πολιτιστική  πολυμορφία  στην  Ευρώπη,  που  πρέπει  να  διατηρηθεί  και  να  καλλιεργηθεί,
  3. ενθαρρύνουν  τη  δια βίου  μάθηση  γλωσσών,  μέσα  και  έξω  από  το  σχολείο,  είτε  για  σκοπούς  σπουδών,  είτε  για  επαγγελματικές  ανάγκες,  είτε  για  σκοπούς  κινητικότητας  ή  για  διασκέδαση  και  ανταλλαγές.

Στις  26  Σεπτεμβρίου  2011 γιορτάστηκε  η  10η  επέτειος  της  Ευρωπαϊκής  Μέρας  Γλωσσών  (ΕΜΓ)  στο  Συμβούλιο  της  Ευρώπης  και  μεταξύ  των  47  χωρών  μελών.

Γλωσσικά  γεγονότα

Γνώριζες  ότι…;

Υπάρχουν  μεταξύ  6000 και  7000  γλώσσες  στο  κόσμο  –   που  ομιλούνται  από  έξι  εκατομμύρια  ανθρώπους  που  ζουν σε 189  ανεξάρτητα  κράτη.

Υπάρχουν  περίπου   225  αυτόχθονες  γλώσσες  στην  Ευρώπη  –  περίπου  το   3%  του  συνόλου  του  κόσμου.

Οι  περισσότερες  γλώσσες  του  κόσμου  ομιλούνται  στην  Ασία  και  την  Αφρική.

Τουλάχιστον  ο  μισός  πληθυσμός  του  κόσμου  είναι  δίγλωσσοι  ή  πολύγλωσσοι,  δηλαδή  μιλούν  δυο  ή  περισσότερες  γλώσσες.

Στην  καθημερινή  τους  ζωή  οι  Ευρωπαίοι  όλο  και  περισσότερο  συναντούν  ξένες  γλώσσες.  Υπάρχει  ανάγκη  να  δημιουργηθεί  περισσότερο  ενδιαφέρον  για  τις  γλώσσες  μεταξύ  των  Ευρωπαίων  πολιτών.
Λέξεις με μοναδική σημασία

Greek

• kamáki the young local guys strolling up and down beaches hunting for female tourists (literally, harpoons)
  • meraki doing something with soul, creativity, or love: putting something of yourself into what you’re doing
  • filotimo the intense feeling of personal honour and dignity

English

• higgledy-piggledy disordered, jumbled, not neat and tidy. According to Oxford Dictionary, probably used initially with reference to the disordered herding together of pigs.
    • dilly-dally to move or act too slowly

French

• yaourt English pop music sung without any understanding of the meaning; singing to create something that sounds like English pop music but actually isn’t (literally, yoghurt)
    • metro-boulot-dodo the daily grind (literally, ‘tube-work-sleep’)
    • chabrot to put red wine in your soup, when there is little soup left

• European Day of Languages: Hello! Talk to me!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών

Καλημέρα κόσμε!