Εθισμός στο Διαδίκτυο
Πέμπτη, 26 Μαρτίου 2015, 19:12
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθισμός στο Διαδίκτυο

CYBERKID: Από το Υπουργείο Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης

Πέμπτη, 26 Μαρτίου 2015, 18:13
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

•  Μη δίνεις σε κανέναν, ακόμα και στον καλύτερό σου φίλο, τον κωδικό πρόσβασης σου στο Διαδίκτυο. Τα μόνα άτομα που θα πρέπει να γνωρίζουν τον κωδικό είναι οι γονείς σου.
  •  Μην απαντάς σε ηλεκτρονικά μηνύματα που σε κάνουν να αισθανθείς «άβολα». Σε περίπτωση που λάβεις ένα τέτοιο μήνυμα, μη διστάσεις να το πεις στους γονείς σου ή σε κάποιο πρόσωπο που εμπιστεύεσαι.
  •  Αν αισθανθείς άβολα την ώρα που συνομιλείς μέσω chatroom διέκοψε αμέσως τη συνομιλία.
  •  Απόφυγε να στείλεις τη φωτογραφία σου και τα προσωπικά στοιχεία σου μέσω διαδικτύου σε άγνωστο.
  •  Σκέψου πολύ καλά πριν αποφασίσεις να συναντηθείς με κάποιο άτομο που γνώρισες στο διαδίκτυο. Ζήτησε την άποψη των γονιών σου σχετικά με αυτό το θέμα.
  •  Σε περίπτωση που αποφασίσεις να συναντηθείς με το «διαδικτυακό σου φίλο», ενημέρωσε τους γονείς σου ή κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι και φρόντισε αυτή η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο.
  •  Ανέπτυξε κριτική διάθεση σε ό,τι διαβάζεις στο Διαδίκτυο. Μην εμπιστεύεσαι αμέσως ό,τι δεις στο Internet.
  •  Μίλησε στους γονείς σου για τα όσα βλέπεις και ζεις όταν «σερφάρεις» στο Internet.

Γιατί τα σχολεία δεν μορφώνουν
Τρίτη, 14 Ιανουαρίου 2014, 20:09
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιατί τα σχολεία δεν μορφώνουν

Γιατί τα σχολεία δεν μορφώνουν

John Taylor Gatto

Αποφθέγματα για την εκπαίδευση
Τρίτη, 14 Ιανουαρίου 2014, 18:43  Με ετικέτα
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποφθέγματα για την εκπαίδευση

“Φυσικά και υπάρχει πολύ γνώση στα πανεπιστήμια. Οι πρωτoετείς φέρνουν λίγη, οι τελειόφοιτοι δεν παίρνουν πολλή κι έτσι η γνώση συσσωρεύεται”.
Άμποτ Λόρενς Λόουελ, αμερικανός εκπαιδευτικός

“Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα μάθαμε έχουν ξεχαστεί”.
Φρέντερικ Σκίνερ, αμερικανός ψυχολόγος

“Δεν επέτρεψα ποτέ στο σχολείο να αναμειχθεί με την εκπαίδευσή μου”.
Μαρκ Toυέιν

“Η καλή διδασκαλία είναι1/4 προετοιμασία και 3/4 θέατρο”.
Γκέιλ Γκόντγουιν, αμερικανός συγγραφέας

Writing

Καλημέρα κόσμε!
Δευτέρα, 13 Ιανουαρίου 2014, 16:36
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  1 σχόλιο

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!