Αρχεία για 10 Μαΐου 2017

Ουαί υμίν υποκριτές

IMG_20161026_101414

Παρακολουθήσαμε χθες τις εξαγγελίες του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα για την εκπαίδευση.

Ανάμεσα στα πολλά που είπε, ανακοίνωσε και την επέκταση και αναβάθμιση του ολοήμερου σχολείου.

«Πιστεύουμε στο δικαίωμα πρόσβασης όλων των Ελλήνων, ανεξαιρέτως οικονομικής κατάστασης, σε μια σύγχρονη και ποιοτική δημόσια Παιδεία» είπε.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη υποκρισία, για να μην πω μεγαλύτερο ψέμα. Με βαρύγδουπες δηλώσεις προσπαθούν να αποκοιμίσουν το λαό, ενώ κάνουν τα αντίθετα από αυτά που λένε.
Και εξηγώ:
Πριν από μερικές ημέρες στάλθηκε στα σχολεία εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας σύμφωνα με την οποία: Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους. Με την εγκύκλιο αυτή γίνεται φανερό ότι θέλουν να μετατρέψουν τα ολοήμερα σχολεία σε παιδοφυλακτήρια.
Αντί να δέχονται στα ολοήμερα τα παιδιά όλων, κάνουν διακρίσεις. Έτσι δεν μπορούν να βοηθηθούν τα παιδιά αρκετών γονέων που δεν έχουν τις γνώσεις να τα βοηθήσουν οι ίδιοι. Επίσης με την αλλαγή του προγράμματος που έγινε πέρυσι, μειώθηκαν οι ώρες δασκάλων και ειδικοτήτων με αποτέλεσμα να μην είναι ελκυστικό για τους μαθητές.