απόκοσμα

ΜΑΘΗΜΑ: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

ΔΙΔΑΣΚΩΝ: ΛΑΠΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ(ΠΕ01)

Τάξη: Β’

ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΠΡΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ/ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΑ Ή ΟΜΑΔΙΚΑ (ΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΤΟΜΑ)

1. Ορθόδοξος μυστικισμός. Η ζωή του μοναχού. Η περίπτωση της Ι.Μονής Αγ. Αθανασίου Κέρκυρας.
  2. Ορθόδοξος μυστικισμός. Η νοερά (καρδιακή) προσευχή.
  3. Μυστικισμός στο Ισλάμ – Σουφισμός
  4. Μυστικισμός στον Ινδουισμό
  5. Μυστικισμός στο Βουδισμό. Τα βουδιστικά κέντρα της Β.Κέρκυρας.
  6. Γιόγκα και ορθοδοξία
  7. Ο Όσιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης
  8. Σημεία διαλόγου μεταξύ χριστιανών και αθέων
  9. Γάμος ή όχι; Κοινωνική και θεολογική προσέγγιση.
  10. Έρωτας ή τίποτα
  11. Η γυναίκα στο Ισλάμ
  12. Οι θρησκείες στην Κέρκυρα
  13. Υπάρχει δικαιοσύνη στην Κοινωνία;
  14. Μπορεί ο χριστιανός να είναι ρατσιστής;
  15. …………….

Εφόσον επιλέξετε θέμα, θα καταθέσετε ως ομάδα στα σχόλια, τις σκέψεις σας για τον τίτλο, τη μορφή, την εμφάνιση (γραμματοσειρά, μέγεθος γραμμάτων, χρώμα, φόντο) της Δημιουργικής σας Εργασίας,  όπως και το τι είδους και ποιες εικόνες θα συμπεριλάβετε, αιτιολογώντας πάντα τις αποφάσεις σας.

Ομάδα ΓΕΛ Αγρού στο 5ο Μαθητικό Θεολογικό Συνέδριο!

Οδηγίες προς συμμετέχοντες/-ουσες στο Συνέδριο της Θεσσαλονίκης
Αγαπητές και αγαπητοί,
Έχετε προτείνει (στις παρενθέσεις βάζω τα ονόματα όσων τα προτείνατε)τα παρακάτω θέματα, από τα οποία πρέπει να αποφασίσουμε τη σύνθεση της τελικής εργασίας. Προτείνω να απαντάτε στα σχόλια για να πείτε τι προτιμάτε, ποιο θέμα ή ποια σύνθεση θεμάτων, εφόσον μπορούμε να συνδυάσουμε/συνδέσουμε κ μεταξύ τους κάποια.

– “Πρόσφυγες” – ίσως και ¨αντιμετώπιση του Προσφυγικού ζητήματος από την Εκκλησία¨(;) (Ελίνα-Αθηνά)
– “θρησκευτικός φανατισμός/ισλάμ…” (Μαριάννα)
– θρησκεία και Φιλοσοφία (Κώτσος)
– Σύγχρονοι άγιοι (Κώτσος)
– Τι προσφέρει ο Χριστιανισμός σε σχέση με τις δεκάδες άλλες θρησκείες(Κώτσος)
– Θρησκεία/αθεΐα/αγνωστικισμός (Κώτσος)
Χαίρομαι, έχουμε να διαλέξουμε. Ψηφίστε/προτείνετε.

Ο Κώτσος(Κωνσταντίνος Α.) μου έχει δώσει κ πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις για τη μορφή της εργασίας… Powerpoint, καλλιτεχνικό υλικό, εικόνες κλπ. Θα το αποφασίσετε αμέσως μετά το θέμα.

Εδώ (κάνοντας κλικ) θα βρείτε τις προδιαγραφές των εργασιών, π.χ. πόσες διαφάνειες πρέπει να έχει η παρουσίαση, πόσες σελίδες αν είναι word κλπ, ενώ εδώ θα βρείτε τα είδη των εργασιών και  εδώ(κάνοντας κλικ) είναι το site του Συνεδρίου με όλες τις πληροφορίες.

Πριν ξεκινήσουμε τη δημιουργία της εργασίας(/παρουσίασης;), συζητούμε στην ομάδα και αποφασίζουμε ποιος θα είναι ο κεντρικός τίτλος, αν θα υπάρχουν και άλλοι υπότιτλοι/δευτερεύοντες τίτλοι, αν θα χρησιμοποιήσουμε εκτός από το κείμενο κι άλλα στοιχεία/επιχειρήματα (εικόνες, βίντεο, μουσικές, πίνακες κλπ), αν θα βάλουμε φόντο στην αφίσα μας και δικαιολογούμε τις αποφάσεις μας.

Πάμε δυνατά κ θα περάσουμε κ τέλεια! ????

21 Ιανουαρίου 2019

5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο»

5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο

«Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο»

Το 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» είναι μία καινοτόμος δράση που υλοποιείται από το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος», με στόχο να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές να διερευνήσουν θεολογικά ζητήματα, να αναζητήσουν ήθη και έθιμα συνυφασμένα με τη θρησκεία τους, να μελετήσουν θέματα που άπτονται της επιστήμης, αλλά και της θρησκείας και να πάρουν θέση απέναντι σε κοινωνικά και άλλα προβλήματα της σύγχρονης εποχής εξετάζοντάς τα και υπό το πρίσμα της χριστιανικής ηθικής.

3 Δεκεμβρίου 2018

Καλή αρχή!

Μετά από χρόνια αντίστασης, η ενασχόληση με την Επιμόρφωση Β Επιπέδου ΤΠΕ, με “αναγκάζει” 😉   να ξεκινήσω ένα επώνυμο ιστολόγιο που χρόνια απέφευγα(;). Καλή αρχή!

Ευκαιρία να δημοσιεύω ό,τι μπορεί να θεωρώ αξιόλογο από τον κόσμο των Θρησκευτικών, της Εκπαίδευσης, της Θεολογίας, της Κοινωνίας.

Για καλωσόρισμα σας κερνάω και μια από τις πιο συχνές μου επισκέψεις, τα Θρησκευτικά… αλλιώς!!!