Το ιστολόγιό μας

Καλώς ήρθατε στο blog του τμήματος Γ2 του 7ου Δημοτικού Σχολείου Γαλατσίου

cropped IMG 20220116 221140

Η ταινία μας

Οι μαθητές του τμήματος Γ2 με τη δασκάλα Θεατρικής Αγωγής κυρία Κατερίνα Κωνσταντινάκου δημιούργησαν μια ταινία με θέμα την ιστορία της γιαγιάς Άννας.

Μπορείτε να δείτε την ταινία στο σύνδεσμο:

Μαθαίνω παίζοντας

Οι μαθητές του τμήματος Γ2 μαζί με τη δασκάλα ΤΠΕ έφτιαξαν ένα κουίζ με ερωτήσεις για την Κύπρο.

Η δασκάλα ετοίμασε το κουίζ με τη βοήθεια των πληροφοριών που βρήκαν τα παιδιά στο Διαδίκτυο και την ιστορία της γιαγιάς Άννας.

Στη συνέχεια έπαιξαν με το κουίζ και τα πήγαν περίφημα όλοι τους.

Εκτός από το κουίζ αυτό που φτιάξαμε εμείς, υπάρχουν στο Διαδίκτυο πολλά άλλα παιχνίδια μέσα από τα οποία μπορεί κανείς να μάθει νέα και ενδιαφέροντα πράγματα για την Κύπρο.

Για παράδειγμα, αναφέρουμε δύο παιχνίδια

Αρχική

Το παρόν ιστολόγιο έχει δημιουργηθεί στα πλαίσια του διαγωνισμού: “Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες 2021-2022” με σκοπό να εξοικειώσει τους μαθητές του τμήματος Γ2 του 7ου Δημοτικού Σχολείου Γαλατσίου με την Κύπρο και τον πολιτισμό της.

Όλα ξεκίνησαν όταν ο μαθητής του Γ2 Ηρακλής Μαϊμάρης μας είπε ότι θα ήθελε να πάρει μέρος στο διαγωνισμό αυτό γιατί η γιαγιά του Άννα έζησε από κοντά όλα τα γεγονότα του Ιουλίου 1974 με την εισβολή των Τούρκων. Στη συνέχεια εκδηλώθηκε ενδιαφέρον και από τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης του Γ2 με αποτέλεσμα να ξεκινήσουμε το μακρύ ταξίδι της γνωριμίας μας με το πολύπαθο νησί της Κύπρου. Στο ταξίδι αυτό οι μαθητές του Γ2 είχαν συνοδοιπόρους τους 3 εκπαιδευτικούς του σχολείου: την κυρία Αικατερίνη Κωνσταντινάκου της Θεατρικής Αγωγής, την κυρία Ειρήνη Πατμανίδη των Εικαστικών και την κυρία Αικατερίνη Τεννέ των ΤΠΕ.

Το πρώτο έναυσμα μας έδωσε φυσικά η ιστορία της γιαγιάς του Ηρακλή που μπορείτε να βρείτε στις παρακάτω σελίδες αλλά και διάφορα βίντεο που είδαμε στο μάθημα ΤΠΕ πχ.

Λήψη αρχείου

Επειδή οι μαθητές είχαν πολύ όρεξη να δημιουργήσουν κάτι για την Κύπρο, φτιάξαμε αυτό το ιστολόγιο για να χωρέσουμε μέσα όλες τους τις δημιουργίες:

-Παρουσιάσεις για την Κύπρο

-Μακέτες και ζωγραφιές για την Κύπρο και το 1974

-Ταινία μικρού μήκους με συμμετοχή των μαθητών μας

-Κουίζ

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén