Μέσα στα πλαίσια της θεματικής ενότητας “Τα ζώα” που πραγματευτήκαμε με τους μαθητές του νηπιαγωγείου μας, χωρίσαμε τα ζώα σε κατηγορίες ανάλογα με το περιβάλλον όπου ζουν. Αναζητήσαμε πληροφορίες στο διαδίκτυο, διαβάσαμε παιδικές εγκυκλοπαίδειες και βιβλία, είδαμε εκπαιδευτικά βίντεο, παίξαμε πολλά παιχνίδια και κάναμε δραστηριότητες σχετικές με τα ζώα του δάσους και του αγροκτήματος. Μάθαμε να τα ξεχωρίζουμε και να τα ομαδοποιούμε ανάλογα με το περιβάλλον που ζούν. Σαν επανατροφοδότηση, δημιουργήσαμε με τη βοήθεια του προγράμματος word εργασία μαθηματικών metrao ta zoa, με στόχο οι μαθητές, χρησιμοποιώντας τον Η/Υ και τον διαδραστικό πίνακα:

• Να απαριθμήσουν αντικείμενα (η ομάδα των μαθητών αποτελείται απο νήπια πρώτης και δεύτερης ηλικίας, τα οποία μπορούν να απαριθμήσουν μέχρι και πέντε αντικείμενα και έχουν κατακτήσει την έννοια των αριθμών 1-5 και σε συμβολικό επίπεδο).
  • Να εντοπίσουν  το σωστό σύμβολο για τον κάθε αριθμό.
  • Να χρησιμοποιήσουν τον διαδραστικό πίνακα για να εισάγουν/πληκτρολογήσουν τον σωστό αριθμό στο σωστό πεδίο.

Πορεία δραστηριότητας:

Οι μαθητές καλούνται να μετρήσουν τα ζώα του δάσους και του αγροκτήματος και να εισάγουν, τον σωστό αριθμό στο κατάλληλο πεδίο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγική Επιμόρφωση Τ.Π.Ε: Εργασία: Μαθηματικά με τα ζώα του δάσους και τα ζώα αγροκτήματος.

Καλημέρα!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα!

Καλημέρα κόσμε!