3 Δεκέμβρη: Παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ

amea

Όλοι ίδιοι, όλοι ίσοι.

Με αφορμή την χτεσινή Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία θα ήθελα να τονίσω τον ορισμό και τους στόχους της ΕΑΕ.

Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση (ΕΑΕ), είναι το σύνολο των παρεχόμενων ειδικών εκπαιδευτικών υπηρεσιών στους μαθητές με αναπηρία και με διαπιστωμένες ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, που διασφαλίζουν σε αυτούς ολοκληρωμένη εκπαίδευση, ίσες ευκαιρίες για πλήρη συμμετοχή και συνεισφορά στην κοινωνία, ανεξάρτητη διαβίωση, οικονομική ανεπάρκεια και αυτονομία.

Στόχοι της ΕΑΕ:

• Η ολόπλευρη και αρμονική ανάπτυξη της  προσωπικότητας των μαθητών με αναπηρία
  • Η βελτίωση και αξιοποίηση των δυνατοτήτων και δεξιοτήτων τους, ώστε να καταστεί δυνατή η ένταξη τους στο γενικό σχολείο
  • Η αντίστοιχη προς τις δυνατότητες τους ένταξη στο εκπαιδευτικό σύστημα, στην κοινωνική ζωή και την επαγγελματική δραστηριότητα.
  • Την αλληλο-αποδοχή και την αρμονική συμβίωση τους με το κοινωνικό σύνολο και την ισότιμη κοινωνική τους εξέλιξη.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3 Δεκέμβρη: Παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ

Καλημέρα κόσμε!