10 Σεπ 2010

Εγκώμιο στη μάθηση

Η ποίηση μπορεί και εκφράζει μεγάλες αλήθειες με λιγοστές λέξεις. Στα μαθητικά μου χρόνια ήταν αυτό το χαρακτηριστικό που με έκανε να αισθάνομαι άβολα απέναντί της. Πώς να αποκρυπτογραφήσω με ακρίβεια αυτό που ήθελε να πει ο ποιητής έχοντας στη διάθεσή μου λίγες λέξεις; Αργότερα συνειδητοποίησα ότι μπορεί ένα ποίημα να έχει πολλαπλές αναγνώσεις, να “μιλάει” διαφορετικά στον κάθε άνθρωπο και να του προκαλεί ποικίλα ερεθίσματα.

Ένα, λοιπόν, ποίημα που με άγγιξε πολύ ήταν το “Εγκώμιο στη μάθηση” του Μπέρτολτ Μπρεχτ, που διάβασα δύο χρόνια πριν στο περιοδικό NEMECIS (TEΥΧΟΣ 90, ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2008). Μου αρέσει ο δυναμισμός με τον οποίο παροτρύνει κάθε άνθρωπο – ακόμη και όσους βρίσκονται στο περιθώριο της ζωής – να στραφεί στη μάθηση.

Ηλεκτρονικά διαθέσιμο το βρήκα σε αρκετούς δικτυακούς τόπους, όπως για παράδειγμα στην εκπαιδευτική ηλεκτρονική πύλη alfavita.gr και συγκεκριμένα εδώ.

Ευχή μου η καινούρια σχολική χρονιά να είναι γεμάτη με δημιουργικά ταξίδια στο μαγευτικό κόσμο της γνώσης.

Student reading to two little girls. Photographed for 1920 home economics catalog by Troy.

Ετικέτες: , ,