Ευχές για καλό Πάσχα!

Αλλαγές στις σχολικές δραστηριότητες

Σημαντικές αλλαγές έχουν σημειωθεί στην εγκύκλιο για τις σχολικές δραστηριότητες και αφορούν στην αθλητική μαθητική ταυτότητα, στις μετεγγραφές, στα ΑΔΥΜ και στην κατάσταση συμμετοχής των σχολικών ομάδων. Την Πέμπτη, 16/12/2016 στην Πάτρα στο γήπεδο της ΕΑΠ θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση προκειμένου να ενημερωθούν σχετικά με τις αλλαγές αυτές οι συνάδελφοι της Φυσικής Αγωγής. Για να δείτε την σχετική εγκύκλιο πιέστε εδώ: 190677 Δ5 ΥΑ_ΦΕΚ 3754 τ.β.[2482]

ενημέρωση

Συνάδελφοι,

στο εξής, η διεύθυνση του blog μέσω του οποίου θα επικοινωνούμε είναι: https://kpolyxeni.wordpress.com/

H απόφαση για τις «Αθλητικές δραστηριότητες σχολείων Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης»

Στις 20 Ιανουαρίου, 2016 το ΥΠΑΙΘ ανακοίνωσε τη νέα απόφαση για τις «Αθλητικές δραστηριότητες σχολείων Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης» . Για να δείτε την εγκύκλιο πιέστε εδώ Δ5 20-1-2015 .doc ΤΕΛΙΚΗΗ  παρούσα ισχύει από την έναρξη του σχολικού έτους 2015-2016.Εξαιρούνται τα άρθρα 2.1.2.β, 4.7.1.2, 4.7.1.3, 12, 13 και 14  που ισχύουν από τη δημοσίευση της παρούσης σε Φ.Ε.Κ.

ΑΔΥΜ

Σύμφωνα με το άρθρο 10 της αριθμ. Κοινής Υπουργικής Απόφ. Φ.6/304/75662/Γ1 (4) της 21ης Μαΐου 2014 με θέμα «Καθορισμός του τύπου, του περιεχομένου, των όρων και προϋποθέσεων κατάρτισης, χορήγησης, φύλαξης, επεξεργασίας και αξιοποίησης του Ατομικού Δελτίου Υγείας του Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)»
Φυσική Αγωγή − Αθλητικές και άλλες Δραστηριότητες
1. Το Α.Δ.Υ.Μ. στο πλαίσιο των σχολικών μονάδων Π.Ε.και Δ.Ε. κατά τη διάρκεια ισχύος του αξιοποιείται για τα ακόλουθα:
Α. Για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.
Β. Για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών στους «Αγώνες Αθλοπαιδείας», στις λοιπές Σχολικές Αθλητικές και άλλες Δραστηριότητες και Σχολικούς Αγώνες εκτός των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων και Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων.
2. Η γνωμάτευση για συμμετοχή σε αθλητικές και άλλες δραστηριότητες του σχολείου στις ενότητες (3)
και (4) του Α.Δ.Υ.Μ. δεν ισχύει για τη συμμετοχή στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες και Πανελλήνια Πρωταθλήματα (φάσεις Α΄, Β΄ και Γ΄), ούτε για δραστηριότητες που υλοποιούνται από άλλους φορείς πλην του σχολείου ή του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
3. Η παράλειψη κατάθεσης του Α.Δ.Υ.Μ. μετά το Σεπτέμβριο, συνεπάγεται τη φυσική παρουσία χωρίς
ενεργή συμμετοχή του μαθητή/τριας στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, χωρίς ο/η μαθητής/τρια να θεωρεί−
ται αδικαιολογήτως απών, μετά από σχετική απόφαση του συλλόγου διδασκόντων ύστερα από εισήγηση του
εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής και του Διευθυντή της σχολικής μονάδας. Για να δείτε τη σχετική απόφαση πιέστε εδώ:ΑΔΥΜ

επιμορφωτικές συναντήσεις για το πρόγραμμα kids athletics

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ KIDS ATHLETICS

kids-athletics-1-638Πάτρα, 25 Φεβρουαρίου, 2015,  64ο Δημοτικό του Δήμου Πατρέων ώρα: 11.30- 14.00.. Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11) των Δημοτικών Σχολείων των Δήμων Πατρέων, Δ. Αχαΐας και Ερυμάνθου.

Αίγιο, 26 Φεβρουαρίου, 2015, Δημοτικό Σχολείο Αβύθου, ώρα 11.30-14.00. Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11) των Δημοτικών Σχολείων των Δήμων Αιγιαλείας και Καλαβρύτων.

Για το πρόγραμμα των αγώνων πιέστε εδώ πρόγραμμα επιμορφωτικής συνάντησης για το kids athletics