Σεπ 15 2016

Ημερίδα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στη Ρόδο

Εφημερίδα Ροδιακή, 15 Σεπτεμβρίου 2016

Ημερίδα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στη Ρόδο

Τα τμήματα Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης Δωδ/σου, το ΚΠΕ Πεταλούδων και το Ίδρυμα Υποτροφιών Ρόδου Σταματίου πραγματοποιούν ημερίδα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα: «Καλλιεργώντας σχολική κουλτούρα μέσα από σχολικές καλλιέργειες» με παράλληλη εκδήλωση απονομής βραβείων του σχολικού διαγωνισμού: «Φτιάχνω το δικό μου λαχανόκηπο», που πραγματοποιήθηκε και ολοκληρώθηκε κατά το σχολικό έτος 2015-16 στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δωδ/σου, με χορηγία του Ιδρύματος Σταματίου.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου και ώρες 18:00- 21:00, στο πνευματικό κέντρο του Ιδρύματος Σταματίου (Γρηγορίου Λαμπράκη 12, Ρόδος).

Το πρόγραμμα της ημερίδας- εκδήλωσης έχει ως εξής:
•    Χαιρετισμός από την Μουλά Ευαγγελία, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/θμιας Δωδ/σου. Παρουσίαση δράσεων και ηλεκτρονικών εκδόσεων σε θέματα Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με το Ίδρυμα Σταματίου  την τελευταία τριετία.

•    Διαδικτυακή σύνδεση με το διευθυντή της Περιβαλλοντικής Οργάνωσης “Κέντρο της Γης», Γιώργο Ξεπαπαδάκο- παρουσίαση βιωματικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων

•    Το τοπικό δίκτυο: Αρωματικά φυτά και βότανα της Ρόδου- Χάρης Συργιάννης, υπεύθυνος ΚΠΕ Πεταλούδων.

•    Το φυτώριο της περιοχής Ν. Αιγαίου-εκπαιδευτικά προγράμματα -Νικόλαος Ρένεσης, υπεύθυνος Φυτωρίου.

•    Καλλιέργεια θεραπευτικών βοτάνων – «Τα γιατροσόφια της γιαγιάς» -Παράδειγμα εφαρμογής Περιβαλλοντικού προγράμματος στην Α/θμια Εκπ/ση – Ζώρζος Δημήτρης, Δ/ντής ΔΣ Σαλάκου Ρόδου- Λόη Ποθητή, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπ/σης Δωδεκανήσου.

•    Απονομές τριών πρώτων βραβείων

•    Παρουσίαση του σχεδιασμού και της κατασκευής του βιόκηπου από το Ροδίων Παιδεία.

•    Παρουσίαση της ολιστικής παρέμβασης στον περιβάλλοντα χώρο του σχολείου από το 2ο ΕΠΑΛ Ρόδου.

•    Παρουσίαση του λαχανόκηπου του ΕΕΕΕΚ Ρόδου.

•    Διανομή e- book: “Καλλιεργώντας δεξιότητες, στάσεις και αξίες μέσα από σχολικές δραστηριότητες» που δημιουργήθηκε επίσης με χορηγία του Ιδρύματος Σταματίου.

Η υπεύθυνη Σχ. Δραστηριοτήτων Β/θμιας Δωδ/σου
Ε.Μουλά

Πηγή : Ημερίδα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στη Ρόδο | Η ΡΟΔΙΑΚΗ http://www.rodiaki.gr/article/347151/hmerida-periballontikhs-ekpaideyshs-sth-rodo#ixzz4Kbr0aE8O

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια