Η αξία του νερού – Θαλάσσια οικολογία

Α ΜΕΡΟΣ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΣΤΟ ΚΠΕ (Θεολόγος Ρόδου)

Α. Δραστηριότητα γνωριμίας με τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς – Προετοιμασία – Διάκριση σε ομάδες (30 λεπτά)

Β. Ξενάγηση στους χώρους του ΚΠΕ – Εργαστήριο – Βοτανικός κήπος – Φωτοβολταϊκά & Γεωθερμία (30 λεπτά)

Γ. Παρουσίαση των δραστηριοτήτων του ΚΠΕ και γενικών στοιχείων του εκπαιδευτικού προγράμματος – Τετράδιο εργασιών (30 λεπτά)

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ

Β ΜΕΡΟΣ: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ

Α. Εισαγωγή στο πεδίο δράσης, κανόνες ασφάλειας στο χώρο (15 λεπτά)

Β. Δραστηριότητες στο πεδίο δράσης – σύνδεση με θεωρία (30 λεπτά)

Γ. Ξενάγηση – Καταγραφή σε χαρακτηριστικά σημεία του πεδίου δράσης (60 λεπτά)

Δ. Βιωματικό παιχνίδι στο πεδίο (15 λεπτά)

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ  ΣΤΟ ΚΠΕ

Γ ΜΕΡΟΣ: ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Α. Συμπλήρωση φύλλου εργασίας (10 λεπτά)

Β. Συζήτηση – Προτάσεις επίλυσης τοπικών περιβαλλοντικών προβλημάτων  (10 λεπτά)

• Περισσότερες λεπτομέρειες για τα εκπαιδευτικά προγράμματα παρέχονται στο site του ΚΠΕ Πεταλούδων http://kpe-petal.dod.sch.gr
  • Η συμμετοχή των μαθητικών ομάδων (μέγιστο 40 μαθητές)  στα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΚΠΕ Πεταλούδων Ρόδου είναι μια εκπαιδευτική επίσκεψη και ακολουθούνται οι κανόνες για σχολικές επισκέψεις.
  • Η μετακίνηση με λεωφορείο επιβαρύνει τις σχολικές μονάδες.
  • Οι περιβαλλοντικές ομάδες φροντίζουν να έχουν μαζί τους κολατσιό και νερό για τα διαλείμματα.
  • Το εκπαιδευτικό υλικό σχεδιάστηκε και παράγεται από την Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Πεταλούδων, διανέμεται δωρεάν.
  • Οι μαθητές και συνοδοί εκπαιδευτικού ακολουθούν πιστά τις οδηγίες των μελών της παιδαγωγικής ομάδας προς αποφυγή ατυχημάτων, ειδικά στα πεδία δράσης.
  • Σε περίπτωση κακοκαιρίας το πρόγραμμα ολοκληρώνεται μέσα στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Πεταλούδων δίχως την επίσκεψη στο πεδίο δράσης.
  • Σε όλες τις επισκέψεις το ΚΠΕ Πεταλούδων διαθέτει φορητό φαρμακείο Α΄ βοηθειών και τα μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας έχουν πιστοποιημένα παρακολουθήσει σεμινάρια για επείγοντα περιστατικά σε σχολεία.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία!

Η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Πεταλούδων

Έφη, Λαμπρινή, Νίκη, Χάρης