Λίγα λόγια για αρχή…

001   IMG_1436

Σας καλωσορίζουμε στο νέο Περιφερειακό Θεματικό Δίκτυο Π.Ε. με θέμα: «Μαθαίνοντας τα μυστικά του σχολικού κήπου, εμπνεόμαστε και δημιουργούμε», το οποίο ιδρύθηκε από το ΚΠΕ Περτουλίου – Τρικκαίων, στο πλαίσιο της εκπαίδευσης για την αειφορία.

Η εκπαίδευση και το σχολείο παίζουν καθοριστικό ρόλο στην προώθηση της αειφόρου ανάπτυξης στην κοινωνία. Για να αποτελέσει το σχολείο παράγοντα σημαντικών αλλαγών στην κοινωνία στο πνεύμα της αειφορίας, χρειάζεται να επιδιώξει την ενσωμάτωση των αρχών της αειφόρου ανάπτυξης στη βάση της συνολικής κουλτούρας που εκφράζει. Η αειφορία δεν μπορεί παρά να διαπερνά όλα τα επίπεδα της λειτουργίας του σχολείου τόσο σε παιδαγωγικό όσο και σε κοινωνικό-οργανωτικό και σε τεχνικό-οικονομικό επίπεδο.

Γενικός σκοπός ίδρυσης του νέου θεματικού δικτύου είναι να κατανοήσουν οι μαθητές τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό του περιβάλλον, συμβάλλοντας στην προσπάθεια διαχείρισής του. Μέσα από τη συνεργασία μαθητών, δασκάλων και γονέων και σε αρμονική συνύπαρξη με τη φύση, να προκύψουν παραδείγματα καλών πρακτικών που θα αποτελέσουν όχι μόνο πηγή έμπνευσης και δημιουργίας αλλά και τα πρώτα βήματα προς την αυτάρκεια.

Στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ανταποκρίθηκαν συνολικά 73 σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης και από τις 4 Περιφερειακές Ενότητες της Θεσσαλίας, από τις οποίες επιλέχθηκαν τελικά οι 34.