Δικαιώματα παιδιών

🙂 Τα Δικαιώματα των παιδιών 🙂

kids rights 2 768x460 1

Την  Πέμπτη 12 Μαΐου  2022 είχαμε τη μεγάλη  χαρά να  επισκεφτεί το σχολείο μας  η ψυχολόγος Ιωάννα Γκίκα από το « Χαμόγελο  του  παιδιού». Η  κ.  Γκίκα συναντήθηκε  με  τους μαθητές του  Γυμνασίου και   του   Λυκείου (ξεχωριστά) αναπτύσσοντας διαδραστικά και εποπτικά τα δικαιώματα των παιδιών.

Τα παιδιά συμμετείχαν  ενεργά και με έκδηλα    έντονο ενδιαφέρον. Η  παρέμβαση στόχευε  τόσο   στην  ενημέρωση των  μαθητών  για  τα   δικαιώματα  κάθε  παιδιού, όσο  και  στους  τρόπους  αντίδρασης τους  όταν  τα  δικαιώματα  των ιδίων ή άλλων  παιδιών καταπατούνται. Παράλληλα   μας   ενημέρωσε  για  την   ίδρυση,   τους   στόχους  και  τη  λειτουργία  του «Χαμόγελου   του   παιδιού».

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Γκίκα για τον χρόνο και τον κόπο της. Την ευχαριστούμε για την εύληπτη μορφή και  τον εγκάρδιο τρόπο που υλοποίησε αυτήν τη δράση.

Κατηγορίες: Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δικαιώματα παιδιών

Σχολική βία και εκφοβισμός

Στις  31-3-2022  είχαμε  την  χαρά  και  την  τιμή  να  έχουμε  μαζί  μας  στο  ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Αγρινίου, τον  άξιο  επιστήμονα  και  παιδοψυχίατρο  κύριο  Τερνιώτη  Χρήστο, ο  οποίος παρουσίασε στα παιδιά   θέματα σχετικά με  τον σχολικό εκφοβισμό και την σχολική  βία. Μετά  την παρουσίαση  ακολούθησαν  ερωτήματα  καθώς  και  καταθέσεις-βιώματα  των παιδιών σχετικά με το θέμα του εκφοβισμού. Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και συμμετείχαν με χαρά.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Τερνιώτη Χρήστο που αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας.

Κατηγορίες: Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολική βία και εκφοβισμός

SCRATCH

scratch logo5 2

Εργασίες

στο Scratch

Το ρομπότ κινείται πάνω στη μαύρη γραμμή με βάση τον προγραμματισμό που του κάναμε.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Δημιουργία μιας αριθμομηχανής για τις βασικές πράξεις στα μαθηματικά.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Το γνωστό σε όλους παιχνίδι pong

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Παιχνίδι Λαβύρινθος (Οδηγώ το αυτοκίνητο στον τερματισμό)