Κωνσταντίνος Κουτσαντώνης

Δάσκαλος στο Δημ. Σχολείο Τέμενης

Γλώσσα ΣΤ`. Ενότητα 4. “Διατροφή”. Μια διδακτική πρόταση

Στην αρχή της ώρας βλέπουμε το παρακάτω βίντεο:

Οι μαθητές είναι χωρισμένοι σε τρεις ομάδες και κατά τη διάρκεια της προβολής σημειώνουν τα υλικά που χρειάζονται για την συνταγή.

Στη συνέχεια φτιάχνουν ένα κείμενο δίνοντας οδηγίες για την εκτέλεση της συνταγής βήμα προς βήμα.

Η 1η ομάδα θα χρησιμοποιήσει χρόνο Ενεστώτα, έγκλιση Οριστική και α` πρόσωπο πληθυντικού.

Η 2η ομάδα θα χρησιμοποιήσει Υποτακτική Αορίστου και β` πρόσωπο πληθυντικού.

Η 3η ομάδα θα χρησιμοποιήσει Προστακτική Αορίστου και β` πρόσωπο πληθυντικού.

Αν χρειαστεί ξαναβλέπουμε το βίντεο.

Στο τέλος διαβάζουμε τα κείμενα και διορθώνουμε όπου χρειάζεται.

Επιδαπέδια παιχνίδια

Το Δημοτικό Σχολείο Τέμενης

Το σχολείο βρίσκεται στο Δημοτικό Διαμέρισμα Τέμενης του Δήμου Αιγιαλείας. Είναι 6/θέσιο και έχει 111 μαθητές.
Το Δημ. Σχολείο Τέμενης έχει ιδρυθεί το έτος 1840. Επειδή στερείτο ιδιόκτητου οικήματος, στεγαζόταν κατά περιόδους σε οικήματα κατοίκων της Τέμενης. Το 1929 ο κ. Αντώνιος Λουκόπουλος δώρισε στην κοινότητα Τέμενης το οικόπεδο και το οίκημα ιδιοκτησίας του με τον όρο να αναλάβει το Δημόσιο και να κατασκευάσει το τετρατάξιο Δημ. Σχολείο Τέμενης.
Το 1940 με διευθύντρια την κ. Βασιλική Χάρτζη το Ελληνικό Δημόσιο απέκτησε τελικά το οικόπεδο μαζί με το παλιό σχολείο έπειτα από πολύχρονο δικαστικό αγώνα όπου και λειτούργησε μέχρι το 1959. Εν τω μεταξύ το Νοέμβριο του 1958 με διευθυντή τον κ. Παναγιώτη Ράπτη και δασκάλα την κ. Ιωάννα Χάρτζη ξεκινούν οι εργασίες του ισογείου του τωρινού σχολείου με τη βοήθεια όλων των κατοίκων της Τέμενης.
Από το σχολικό έτος 1959-60 το σχολείο λειτούργησε στο νέο κτήριο.
Το 1969 άρχισαν και οι εργασίες για την κατασκευή του πρώτου ορόφου στην σημερινή του μορφή. Στην ολοκλήρωση του σχολείου βοήθησαν με οικονομική ενίσχυση Τεμενιώτες μετανάστες από την Αυστραλία και την Αμερική.
Στο Δημ. Σχολείο Τέμενης φοιτούν επίσης και μαθητές και μαθήτριες των Δ.Δ. Διγελιωτίκων και Βαλιμιτίκων από το Σεπτέμβριο του 2001 και 2003 αντίστοιχα.
Από το σχολικό έτος 2004-05 λειτουργεί και το Ολοήμερο τμήμα.
1780704_573036256120035_535257153_n

Αποτελέσματα εκλογών στο σύλλογο Αιγιαλείας

Έγιναν την Πέμπτη 13-10-2011 στο σύλλογο εκπ/κών Π.Ε Αιγιαλείας οι εκλογές για την ανάδειξη Νέου Διοικητικού Συμβουλίου.
Ψήφισαν 305
Άκυρα Λευκά 41
Έγκυρα 264
Έλαβαν: ΔΑΚΕ 86 (2)
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΙΝΗΣΗ 178 (5)
Από τη ΔΑΚΕ εκλέγονται τακτικοί ο Μεσάζος Κων/νος και ο Κουτσαντώνης Κων/νος και αναπληρωματική η Χριστοπούλου Διαμάντη.

Αποτελέσματα εκλογών αντιπροσώπων

Έγιναν την Τετάρτη 25-5-2011 στο σύλλογο εκπ/κών Π.Ε Αιγιαλείας οι εκλογές για την ανάδειξη αντιπροσώπων.
Ψήφισαν 289
Άκυρα Λευκά 37
Έγκυρα 252
Έλαβαν: ΔΑΚΕ 101 (1)
ΠΑΣΚ 151 (2)
Από τη ΔΑΚΕ εκλέγεται τακτικός ο Μεσάζος Κων/νος και αναπληρωματική η Χριστοπούλου Διαμάντη.