Πτώση 14% της παγκόσμιας παραγωγής ελαιολάδου λόγω ξηρασίας 29/05/201713:43

Όπως σημειώνει η Ναυτεμπορική, η παγκόσμια παραγωγή προβλέπεται να υποχωρήσει κατά 14%, σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη, σύμφωνα με το Διεθνές Συμβούλιο Ελαιολάδου (IOC). Η ιταλική αγορά αναμένεται να υποστεί το μεγαλύτερο πλήγμα να περιοριστεί σχεδόν κατά 50% κατά τους 12 μήνες μέχρι τον Σεπτέμβριο. Η Ελλάδα είναι πιθανό να σημειώσει πτώση 20%, η Τυνησία 17%, ενώ η Ισπανία -γνωστή στη βιομηχανία ως η «Σαουδική Αραβία του ελαιόλαδου» λόγω του μεγέθους της παραγωγής τηςΟι δυσμενείς καιρικές συνθήκες στη Μεσόγειο, λόγω παρατεταμένης ξηρασίας, προκαλούν πλήγμα στη φετινή παραγωγή ελαιολάδου, η οποία συρρικνώνεται, ενώ παράλληλα, οι τιμές σημειώνουν άνοδο. Πιο αναλυτικά, σύμφωνα με ρεπορτάζ των Financial Times, ενόψει της νέας ελαιοκομικής σεζόν, η ελληνική παραγωγή έξτρα παρθένου ελαιολάδου σημειώνει κάμψη 20%, ενώ οι τιμές εμφανίζονται αυξημένες κατά 25% ξεπερνώντας τα 4.200 δολάρια ανά τόνο και δεν αποκλείεται να αυξηθούν περαιτέρω. και του αντίκτυπου που έχει στην αγορά – προβλέπεται να εμφανίσει κάμψη 7%.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πτώση 14% της παγκόσμιας παραγωγής ελαιολάδου λόγω ξηρασίας 29/05/201713:43

Συνεδρία 5

Εκπαιδευτικές χρήσεις επεξεργασίας κειμένου και υπολογιστικών φύλλων Εκπαιδευτικές χρήσεις συνεργατικών περιβαλλόντων.

Ιστολόγια Οδηγίες για τους επιμορφούμενους Προτεινόμενες δραστηριότητες για το μεσοδιάστημα των Συνεδριών 5 & 6

1. Δραστηριότητα 1 Να αξιολογήσετε ένα τουλάχιστον ιστολόγιο από αυτά που βρίσκονται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Να τεκμηριώσετε όσο το δυνατόν πληρέστερα τις αξιολογικές σας κρί- σεις. Καλό θα είναι το ιστολόγιο να περιέχει κυρίως εκπαιδευτικό προσανατολισμό και περιεχόμενο.
  1. Δραστηριότητα 2 Να δημιουργήσετε ένα ιστολόγιο στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Να αναρτήσετε το υ- λικό που έχει παραχθεί κατά την 5η Συνεδρία. Θα μπορούσατε να αναρτήσετε ένα σχέδιο υλοποίησης δραστηριοτή
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δραστηριότητες

Καλημέρα κόσμε!