ΚΟΥΛΟΥΣΙΑ ΤΖΗΜΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ

Προσδοκώντας την άνοιξη

Μαρ 201828

«Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις.» Οδυσσέας Ελύτης

«Κύριε, όλα από σένα ξεκινούν. Κι όλα σε σένα θα ‘ρθουν να τελειώσουν.Κι η άνοιξη δεν είναι παρά η νοσταλγία σου για κείνες τις λίγες ώρες που έζησες στη γη.» Τάσος Λειβαδίτης

«Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια, αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την Άνοιξη να` ρθει»Pablo Neruda

Η άνοιξη είναι ο τρόπος του θεού να πει: «πάμε άλλη μια φορά»» Robert Orben

«Άνοιξη είναι η παιδική ηλικία του έτους.» Alfred Tennyson

«Η μέρα που ο Θεός δημιούργησε την ελπίδα ήταν πιθανότατα η ίδια μέρα που δημιούργησε την Άνοιξη.» Bernard Williams

«Αν το δέντρο δεν είχε ανθοφορία την άνοιξη, μάταια θα ψάχνεις για καρπούς το φθινόπωρο.» Sir Walter Scott

«Το φθινόπωρο είναι μια δεύτερη άνοιξη, όπου κάθε φύλλο είναι ένα λουλούδι.» Albert Camus

«Αν δεν είχαμε χειμώνα, η άνοιξη δεν θα ήταν τόσο ευχάριστη. Αν κάπου – κάπου δεν είχαμε δυσκολίες, η ευημερία δεν θα μας φαινόταν τόσο καλοδεχούμενη.» Anne Bradstreet

«Κείνο που σου προσάπτουνε τα χελιδόνια είναι η άνοιξη που δεν έφερες.» Ο

δυσσέας Ελύτης

από κάτω από: Σκέψεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προσδοκώντας την άνοιξη

Τζάζ μουσική

Μαρ 201826

Η τζαζ είναι ένα μουσικό είδος που αποτέλεσε εξέλιξη της λαϊκής αμερικανικής μουσικής κατά τον 19ο αιώνα, με αφρικανικές καταβολές. Περιλαμβάνει αρκετά μουσικά είδη που στηρίχτηκαν σε ένα κοινό σκεπτικό κατασκευής, τον μερικό ή και ολικό αυτοσχεδιασμό. Γνώρισε σημαντική ανάπτυξη και διεθνή αναγνωρισιμότητα κατά τη δεκαετία του 1920.

από κάτω από: Μουσικές αναζητήσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τζάζ μουσική

Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο!!!

Μαρ 201826

«ΟΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΑΣ ΦΟΒΟΙ, ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ μας ελπίδες, δεν ξεπερνούν τις δυνάμεις μας, και μπορούμε να καταφέρουμε να κυριαρχήσουμε πάνω στους πρώτους και να πραγματοποιήσουμε τις δεύτερες…».

«ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΠΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ σε ψευδαισθήσεις για άλλη μια φορά, γιατί επρόκειτο να γνωρίσω πλέον, αν ήταν πράγματι δυνατόν να πετύχω αυτό που, πάντοτε απογοητευμένος όπως ήμουν απ’ την παρουσία των τόπων και των ανθρώπων, είχα πιστέψει ως ακατόρθωτο.

ΔΕΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΩ και πάλι προς την κατεύθυνση που από καιρό ήξερα πως δεν οδηγεί πουθενά. Εντυπώσεις σαν αυτές που γύρευα να αποτυπώσω δεν μπορούσαν παρά να εξαφανιστούν, αν ερχόντουσαν σε επαφή με μιαν άμεση απόλαυση που υπήρξε ανίκανη να τις γεννήσει.

Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΓΕΥΤΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ήταν να προσπαθήσω να τις γνωρίσω περισσότερο εκεί όπου βρισκόντουσαν, δηλαδή μέσα μου, να τις αποσαφηνίσω μέχρι τα βάθη τους…».

«ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ Η ΕΥΦΥΪΑ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΥΘΕΩΣ, στο ξέφωτο του κόσμου, έχουν κάτι το λιγότερο βαθύ, το λιγότερο αναγκαίο από αυτές που η ζωή, άσχετα από εμάς, μας μετέδωσε μέσα σε μιαν εντύπωση, υλική αφού μπήκε από τις αισθήσεις μας, της οποίας όμως μπορούμε να ανασύρουμε το πνεύμα».

«ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΛΗΘΙΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΕΙΝΑΙ να ξαναβρούμε, να ξανακερδίσουμε, να μας κάνει να γνωρίσουμε αυτή την πραγματικότητα μακριά από την οποία ζούμε, από την οποία απομακρυνόμαστε όλο και περισσότερο, αυτή την πραγματικότητα που κινδυνεύουμε να πεθάνουμε χωρίς να έχουμε γνωρίσει, και που πολύ απλά είναι η ζωή μας…».

Αποσπάσματα από το βιβλίο του Μ. Προυστ, Αναζητώντας τον Χαμένο Χρόνο, εκδόσεις  Εστία. [Πηγή: www.doctv.gr]

από κάτω από: Σκέψεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο!!!

Καλημέρα σας ! Mιά όμορφη καινούργια μέρα ξεκινά !!!

Μαρ 201826

από κάτω από: Χαιρετισμοί | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα σας ! Mιά όμορφη καινούργια μέρα ξεκινά !!!