Μαρ/15

Σε τι συμφώνησαν ΔΟΕ και ΟΛΜΕ για τις μετατάξεις εκπαιδευτικών

Παρά το γεγονός ότι το Υπουργείο Παιδείας δεν κάλεσε ακόμη σε διάλογο για τις μετατάξεις τις Ομοσπονδίες των εκπαιδευτικών ενώ είχε δεσμευτεί, τα ΔΣ ΔΟΕ και ΟΛΜΕ συναντήθηκαν σήμερα σε θετικό κλίμα. Οι δύο Ομοσπονδίες συμφώνησαν στα παρακάτω:

-Ο Ν4172 με τον οποίο έγιναν οι μετατάξεις είναι απαράδεκτος και πρέπει να καταργηθεί

-Πρέπει να υπάρξει έλεγχος νομιμότητας των δικαιολογητικών που κατατέθηκαν, να γίνει δημόσια ανάρτηση των μορίων και των αιτήσεων

-Να γίνει σύσταση Οργανικών θέσεων ειδικοτήτων σε όλα τα σχολεία

-Να δοθεί δυνατότητα επιστροφής στη Δευτεροβάθμια όσων επιθυμούν και διασφαλίζεται η θέση τους

-Οι μη κοινές ειδικότητες (2346 συνάδελφοι από τους 3657) να τοποθετηθούν, αφού εξασφαλιστούν οι παραπάνω προϋποθέσεις, άμεσα στα σχολεία με βάση τα μόριά τους

Για τις κοινές ειδικότητες (φυσικής αγωγής, αγγλικών, μουσικής δηλαδή 1306 συναδέλφους) θα ακολουθήσει νέα συνάντηση των δύο ΔΣ προκειμένου να υπάρξει κοινή πρόταση προς το Υπουργείο Παιδείας το οποίο οφείλει να δώσει λύση στον εμπαιγμό των εκπαιδευτικών.

Αναρτήθηκε από Ονειροπαγίδα στις 7:38 μ.μ.