Πύρινες στήλες και χαρά

7 Φεβρουαρίου 2020 Κωνσταντίνος Τζάλλας

«… Να μην αρκούνται σε αυτά που δολίως και σχεδιασμένα τους προσφέρονται, αλλά με καθαρό μυαλό, ορμή ακαταπόνητη και υψηλοφροσύνη να ψάχνουν μόνα τους γνώση και λόγο ποιοτικό…»

σύνδεσμος

Θεόφιλος Πουταχίδης

My shoes

31 Ιανουαρίου 2020 Κωνσταντίνος Τζάλλας

Τι είναι αυτό ;

26 Δεκεμβρίου 2019 Κωνσταντίνος Τζάλλας

ΕΥΧΕΣ

24 Δεκεμβρίου 2019 Κωνσταντίνος Τζάλλας

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Διαδικασία επιλογής Υπεύθυνου Ε.Κ.Φ.Ε. της Δ.Δ.Ε. Ξάνθης

21 Δεκεμβρίου 2019 ΤΟΥΜΠΕΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Το ΠΥΣΔΕ Ξάνθης στην 38η/18- 12 – 2019 πράξη του, μοριοδότησε τους υποψήφιους και κατάρτισε τον προσωρινό πίνακα κατάταξης των δεκτών υποψηφίων για τη διαδικασία επιλογής Υπεύθυνου Ε.Κ. Φ . Ε . της Δ.Δ . Ε . Ξάνθης.
Η προθεσμία υποβολής ενστάσεων ορίζεται από 19-12- 2019 έως 23 -12-2 019 .

Οι ενστάσεις κατατίθενται ηλεκτρονικά στο e-mail της Διεύθυνσης  mail@dide.xan . sch .gr

Ο πίνακας μοριοδότησης

πηγή: Δ.Δ.Ε. Ξάνθης

Ο ποταμός Νέστος

14 Δεκεμβρίου 2019 Κωνσταντίνος Τζάλλας
Νέστος from Δώρα Κωνσταντίνου

Έκκληση για βοήθεια

8 Δεκεμβρίου 2019 Κωνσταντίνος Τζάλλας

Αποτέλεσμα εικόνας για bird

Η 13χρονη Π.Ζ που φιλοξενείτε στην δομή της Ι. Μονής Αγ. Ειρήνης και είναι μαθήτρια του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου Ξάνθης, πάσχει από σοβαρή ασθένεια στον εγκέφαλο και επείγει να χειρουργηθεί, καθόσον υποφέρει από φριχτούς κεφαλόπονους και όχι μόνον…

Πρόγραμματα Σχ. Δραστηριοτήτων 2019 – 2020

7 Δεκεμβρίου 2019 Κωνσταντίνος Τζάλλας

Σχεδιασμός και Υλοποίηση Προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων για το έτος 2019 – 2020

Eξέταση των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων 2020

5 Δεκεμβρίου 2019 Κωνσταντίνος Τζάλλας

File:School children doing exams inside a classroom (15727213731).jpg

Τρόπος εξέτασης

1. Τα θέματα των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων λαμβάνονται από την ύλη που ορίζεται ως εξεταστέα για κάθε μάθημα κατά το έτος που γίνονται οι εξετάσεις και περιλαμβάνουν ποικιλία ερωτήσεων (π.χ. σύντομης απάντησης, ελεύθερης ανάπτυξης). Οι ερωτήσεις είναι ανάλογες με εκείνες που υπάρχουν στα σχολικά εγχειρίδια και στις οδηγίες του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), διατρέχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη έκταση της εξεταστέας ύλης, ελέγχουν ευρύ φάσμα διδακτικών στόχων και είναι κλιμακούμενου βαθμού δυσκολίας. Οι υποψήφιοι απαντούν υποχρεωτικά σε όλα τα θέματα.
  2. Ο τρόπος εξέτασης των παρακάτω μαθημάτων εφαρμόζεται για τους/τις υποψηφίους/ες πανελλαδικών εξετάσεων ημερήσιων Γενικών Λυκείων καθώς και για τους/τις υποψηφίους/ες εσπερινών Γενικών Λυκείων.
  3. Σε περίπτωση κατά την οποία ένα θέμα αναλύεται σε υποερωτήματα, η βαθμολογία που προβλέπεται για αυτό κατανέμεται ισότιμα στα επιμέρους ερωτήματα, εκτός αν κατά την ανακοίνωση των θεμάτων καθορίζεται διαφορετικός βαθμός για κάθε ένα από αυτά.
  4.  Η διάρκεια της γραπτής εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων είναι τρίωρη (3), εκτός αν, σε ειδικές περιπτώσεις, ορίζεται διαφορετικά από την Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων.

σύνδεσμος

Αξιολόγηση εκπαιδευτικών