Συγκομιδή της ελιάς

Τα τελευταία χρόνια είναι διαδεδομένη η συγκομιδή της ελιάς με μηχανικούς δονητές.Οι δονητές μεταδίδουν ταλαντώσεις σε όλο το δέντρο.Απότελούνται από το σύστημα δόνησης,το σύστημα υποδοχής των καρπών και το συστημα αναρρόφησης.Το σύστημα δόνησης αποτελείται από έναν βραχίονα που φέρει στο άκρο του την κεφαλή δόνησης,που προσαρμόζεται στο δέντρο.Το σύστημα υποδοχής των καρπών αποτελειται από δύο τεμάχια υφάσματος προσαρμοσμένα σε μεταλλικό σκελετό που τοποθετείται κάτω από την κόμη των δέντρων.Το σύστημα αναρρόφησης αποτελείται από φτερωτή,που δημιουργεί απορροφητική δύναμη για μεταφορά των καρπών από το σύστημα υποδοχής στο δοχείο αποθήκευσης.

Πηγή άρθρου: http://www.gaiapedia.gr/gaiapedia/index.php/%CE%A3%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%AE_%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%82

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συγκομιδή της ελιάς

Η κοινωνία των μελισσών

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η κοινωνία των μελισσών