Παιχνίδι προγραμματισμού από μαθητές

Ιούν 20169

Δύο μαθητές της ΣΤ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής συνδύασαν όσα έμαθαν για τον προγραμματισμό στους υπολογιστές με το πρόγραμμα της τάξης τους η «Δίκη του Ήλιου». Το αποτέλεσμα ήταν ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι ερωτήσεων!!

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Α΄Δημοτικού, Β΄Δημοτικού, Γ΄Δημοτικού, Δ΄Δημοτικού, Ε΄Δημοτικού, ΣΤ΄Δημοτικού, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιχνίδι προγραμματισμού από μαθητές

Run Marco!!

Μαρ 201617

Μια περιπέτεια προγραμματισμού που εισάγει τα παιδιά στον προγραμματισμό με διασκεδαστικό τρόπο

Run Marco

από κάτω από: Γ΄Δημοτικού, Δ΄Δημοτικού, Ε΄Δημοτικού, ΣΤ΄Δημοτικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Run Marco!!

Κουίζ ερωτήσεων στο Scratch

Μαρ 20168

Παρακολουθήστε στον παρακάτω σύνδεσμο ένα μάθημα για το πώς φτιάχνουμε ένα παιχνίδι ερωτήσεων στο Scratch:

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΣΤΟ SCRATCH – ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ

Τώρα δείτε και τα δύο παρακάτω παραδείγματα κουιζ που φτιάχτηκαν με Scratch:

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: ΣΤ΄Δημοτικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κουίζ ερωτήσεων στο Scratch

Οι άθλοι του Ηρακλή

Οκτ 201519

Αρχικά γίνεται μια προβολή βίντεο για τους άθλους του Ηρακλή και σύνδεση με το μάθημα της ιστορίας.

Ελληνική μυθολογία για μαθητές Επ.8 ~ Οι άθλοι του Ηρακλή

Μετά, χωρίζονται οι μαθητές σε ομάδες κάθε μία από τις οποίες αναλαμβάνει να παρουσιάσει έναν άθλο του Ηρακλή με χρήση λογισμικού παρουσιάσεων.

από κάτω από: Γ΄Δημοτικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι άθλοι του Ηρακλή

Προγραμματίζοντας με το Scratch!!

Σεπ 201421

Εισαγωγή στις έννοιες του προγράμματος, των εντολών και του προγραμματισμού με την βοήθεια του περιβάλλοντος Scratch.

“Το Scratch είναι μία νέα γλώσσα προγραμματισμού με την οποία μπορούμε να φτιάχνουμε τις δικές μας διαδραστικές ιστορίες, τα δικά μας παιχνίδια εύκολα και γρήγορα, ενώ παράλληλα θα συζητάμε για βασικές αρχές του προγραμματισμού.”

Ας δούμε μερικά παραδείγματα πρώτα εδώ

Τώρα είμαστε έτοιμοι να δούμε μερικά βίντεο για να μάθουμε να χρησιμοποιούμε το Scratch στο σχολείο και στο σπίτι!

Επίσης, ένα πολύ ωραίο βιβλίο για να μάθουμε να δημιουργούμε παιχνίδια με το Scratch βρίσκεται εδώ.

από κάτω από: ΣΤ΄Δημοτικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προγραμματίζοντας με το Scratch!!

Αγώνες πληκτρολόγησης

Σεπ 201421

Προσπαθήστε να ολοκληρώσετε τις δραστηριότητες στο φύλλο εργασίας παρακάτω:

typing-activities

από κάτω από: Β΄Δημοτικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγώνες πληκτρολόγησης

Γνωριμία με το ποντίκι

Σεπ 201421

Για εξάσκηση με το ποντίκι του υπολογιστή παίξτε τα παρακάτω παιχνίδια:

1. Ώρα για παζλ

2. Up to ten Games

3.Χτίζω την δική μου πόλη!

4. Μαθαίνω με τον Πέρη και την Κάτια

από κάτω από: Α΄Δημοτικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωριμία με το ποντίκι

Εργονομία Υπολογιστών

Σεπ 201421

Ο υπολογιστής μας βοηθάει σε όλο και περισσότερες δραστηριότητες της καθημερινής μας ζωής. Πολλοί άνθρωποι αφιερώνουν αρκετές ώρες κάθε μέρα μπροστά στον υπολογιστή, για να ολοκληρώσουν μια εργασία τους ή για να ψυχαγωγηθούν.

• Ποιες επιπτώσεις μπορεί να έχει η πολύωρη χρήση του υπολογιστή στην υγεία μας;
  • Πώς πρέπει να διαμορφώσουμε το περιβάλλον εργασίας μας, ώστε να γίνει αυτή πιο ευχάριστη και ξεκούραστη;

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Γ΄Δημοτικού, Δ΄Δημοτικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργονομία Υπολογιστών

Τα επαγγέλματα

Μάι 20148